Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak závažné jsou opičí neštovice? Mutovat budou zřejmě pomaleji než koronavirus, říká odborník

Česko má první případ opičích neštovic. Foto: ČTK
Česko má první případ opičích neštovic. Foto: ČTK

Opičí neštovice se objevily už ve čtrnácti různých zemí, což představuje zatím největší rozšíření nákazy této nemoci mezi lidmi. Co způsobilo, že se virus začal šířit i mimo africké země? A může být časem infekčnější než nyní? Virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity popisuje, že vědci aktuálně zkoumají jeho genom. V rozhovoru pro Deník N také říká, že výrazně mutovat by opičí neštovice neměly.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Proč se objevují případy opičích neštovic právě nyní?
  • Jak účinné je očkování?
  • Může být virus opičí neštovice časem více infekční?
  • Co mohou vědci zjistit, až přečtou genom viru?

Případ opičích neštovic byl poprvé zaznamenán v roce 1970 v Konžské demokratické republice u malé dívky v oblasti, kde lidé konzumovali opičí maso. Dá se říci, že za přenos opičích neštovic na člověka může konzumace zvířecího masa?

V Konžské demokratické republice, tehdejším Zairu, probíhalo na konci 60. let úspěšné vymýcení pravých neštovic, takže se příznaky této nemoci velmi bedlivě sledovaly. A protože měla tato dívenka typické symptomy, virus se zkoumal a skutečně se zjistilo, že došlo k přenosu viru z opice na člověka. V Africe je takzvaný zoonotický (přenos mezi zvířaty, pozn. red.) přenos způsobený nejčastěji pojídáním takzvaného bushmeatu, tedy divokých zvířat z buše.

Došlo od té doby k dalším významným přenosům opičích neštovic ze zvířete na člověka?

Větší rozšíření opičích neštovic se vyskytlo v roce 2003 ve Spojených státech. Obchodníci s exotickými zvířaty dovezli krysu gambijskou, která byla opičími neštovicemi nakažená. Ta poté infikovala několik psounů, kteří s ní byli ve stejném zverimexu, a od nich se potom nakazilo v celkovém součtu asi sedmdesát lidí.

Nyní je hlášeno téměř sto opičích neštovic v celkem čtrnácti různých zemích. Jde zatím o nejdelší řetězec nákaz tímto virem mezi lidmi?

Určitě ano, tedy alespoň mimo Afriku. Kvůli špatnému stavu zdravotnictví v mnoha afrických státech nám bohužel dost často uniká, co se tam děje. Zoonotických přenosů viru ze zvířete na člověka bylo v uplynulých letech poměrně hodně. Většina z nich se udála v Demokratické republice Kongo, ročně jich tady byly řádově stovky. Nákaza se ale nešířila na Západ, a tak jsme si toho nevšímali.

Čili desítky let se tento virus přenášel až na výjimky většinou mezi zvířaty, ale až nyní se aktivoval k většímu přenosu ze zvířete na člověka?

Není ještě přesně známo, co je spouštěčem tohoto významnějšího šíření viru mezi lidmi. Velmi pravděpodobně se tak děje proto, že se už více než čtyřicet let neočkuje proti pravým

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Opičí neštovice

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější