Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů: Rusové u Izjumu riskují, Arestovyč jim připomněl katastrofu z roku 1942

Ruský tank v Trosťanci poblíž města Sumy na Ukrajině. 28. 3. 2022. Foto: Oleg Pěreverzev, Reuters
Ruský tank v Trosťanci poblíž města Sumy na Ukrajině. 28. 3. 2022. Foto: Oleg Pěreverzev, Reuters
  • Proč je ruský výběžek u Izjumu hrozbou pro Ukrajince, ale i Rusy.
  • Podle ukrajinského generálního štábu je situace u Charkova o něco klidnější, ale podle nezávislých zpráv má Kreml nový problém.
  • Kolaboranti se hádají o ukradené rubly.
  • Mapa dne – Avdijivka a Marinka, místa, kde již osm let stojí fronta.
  • Videa dne – údajné první použití raket Brimstone, které představují smrtelnou hrozbu pro ruské tanky; neúspěšný boj ukrajinských pěšáků s ruským tankem; co zažívají průzkumníci na frontové linii.

Přinášíme shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů z úterý 17. května. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku. (Autoři projektu Oryx si dali krátkou pauzu. Dokud se znovu nepustí do práce, v závěrečném seznamu ztrát bude stav platný ke konci neděle 15. května.)

Ruský výběžek u Izjumu představuje riziko jak pro Ukrajince, tak pro Rusy. Část tohoto seriálu z 19. dubna se již věnovala těžkým bojům z období druhé světové války, které probíhaly na stejných místech jako dnes a skončily jednou z nejtěžších porážek Rudé armády. Ta u Izjumu ztratila 300 000 vojáků, mezi nimiž bylo samozřejmě i mnoho Ukrajinců. Toto téma Rusům v úterý večer připomněl Olexij Arestovyč, poradce ukrajinského prezidenta.

V pravidelném pořadu potvrdil, že se Rusové opět pokoušejí prorazit z Izjumu do Slavjansku, a označil to za neschopnost improvizovat, protože ruská armáda v tomto úsilí selhává už několik týdnů. Arestovyč v této souvislosti připomněl operaci Fridericus, která se uskutečnila přesně před 80 lety, v květnu 1942. V té době Rudá armáda po zimní ofenzivě ovládla výběžek kolem Izjumu, pokusila se ho dále rozšířit, ale výsledek byl přesně opačný a během druhé bitvy o Charkov utrpěla velkou porážku.

Tehdejší podoba sovětského a současného ruského výběžku nemusí být úplně stejná, ale obecná situace je velmi podobná.

Aktuální stav:

Rok 1942:

Zdroj: Wikipedia

Ani nyní u Izjumu nemá ruská armáda své boky chráněné tak jako kdysi sovětská armáda, což vytváří příležitost k jejich ohrožení. Arestovyč možná jen tiše brnká Kremlu na nervy, ale v uplynulém týdnu se Ukrajinci dvakrát zmínili o zahájení protiofenzivy u Izjumu.

Ve středu 11. května Rusové zveřejnili video, na kterém údajně ničí ukrajinský pontonový most.

Dostupné zprávy mezitím hovoří o bombardování ruských pozic severně a západně od města, v oblasti aktivně působí ukrajinské letectvo a v blízkých lesích operují menší ukrajinské jednotky. Pokud existuje místo vhodné pro ukrajinskou protiofenzivu, pak je toto jedním z nich. Samozřejmě to platí i naopak. Izjum nadále představuje hrozbu i pro ukrajinskou obranu.

Charkov. Situace je nepřehledná. Ze zpráv ukrajinského generálního štábu se zdá, že ukrajinská ofenziva v oblasti se zastavila nebo má přestávku. Některé nezávislé zdroje ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější