Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Ukrajina chce své hrdiny z Azovstalu živé. Švédsko a Finsko čeká na cestě do NATO překážka

Finsko a Švédsko společně požádají o členství v NATO. Foto: ČTK
Finsko a Švédsko společně požádají o členství v NATO. Foto: ČTK

Ukrajinští obránci Azovstalu se chtějí dostat ven z oceláren živí, Rusové vyvezli část vojáků na území kontrolované svými jednotkami. Turecko využívá váhy svého hlasu a proklamuje, že neschválí přijetí Švédska a Finska do NATO. Ty se dnes ke členství opět přiblížily. A český kulturní svět přišel o Josefa Abrháma.

Hlavní události dne vybral a okomentoval Štěpán Vojtěch.

Obrana Azovstalu je u konce

Z obklíčených mariupolských oceláren Azovstal vedou pro ukrajinské obránce zřejmě jen dvě cesty: buď uvnitř zahynou, anebo vyjdou ven živí, ale padnou do ruských rukou.

Poslední hodiny přinesly naději, že scénář záchrany života nakonec převáží, ačkoliv situace zůstává nejistá. Poté, co se z areálu podařilo evakuovat staré lidi, ženy a děti, se na denní světlo konečně podívala i část vojáků. Rusové vyvezli 264 vyčerpaných ukrajinských bojovníků (z toho 53 vážně zraněných) na území kontrolované svými jednotkami a Ukrajina nyní bude usilovat o jejich výměnu za ruské zajatce.

Vojenský odpor, který v ocelárnách drželi členové pluku Azov, ale i další bojovníci, se tak přiblížil ke konci. Podle generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil splnili vojáci v Mariupolu svou bojovou misi – díky tomu, že udrželi své pozice v Azovstalu, nedovolili Rusům přemístit skupinu čítající až dvacet tisíc vojáků na jinou část fronty a zabránili nepříteli obsadit Záporoží.

Ruská propaganda naproti tomu pohotově začala s šířením

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější