Deník N

Kdybych měla dnes přizvat Čechy, Poláky a Maďary do NATO, byla bych velmi nervózní, přiznává Madeleine Albrightová

Madeleine Albrightová si připnula Řád bílého lva. Foto: Richard Klíčník, Argo
Madeleine Albrightová si připnula Řád bílého lva. Foto: Richard Klíčník, Argo
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Bývalá ministryně zahraničí Spojených států amerických Madeleine Albrightová přišla na rozhovor s Řádem bílého lva připnutým na místě, kde nosívá brož. „Potřebuji být hrdá na zemi, kde jsem se narodila, a jsem šťastná, že mohu tento řád nosit,“ vysvětlila politička, která si do Prahy přijela připomenout dvacáté výročí vstupu České republiky do NATO a propagovat svou nejnovější knihu Fašismus: Varování.

Dnes je to přesně dvacet let od vstupu Maďarska, Polska a České republiky do NATO. Tehdy byly tyto země vítány jako vzoroví žáci demokratického vývoje střední Evropy. Kdybyste dnes měla rozhodovat v roli ministryně zahraničí USA, dostaly by pozvánku do NATO?

Byla bych velmi nervózní, kdybych to dnes měla udělat. Na jednu věc se zapomíná: NATO není jen nejmocnější vojenské uskupení historie, je to také spojenectví demokracií. Preambule zakládací smlouvy zmiňuje Všeobecnou deklaraci lidských práv. Když jsme uvažovali o vstupu prvních tří zemí ze střední Evropy, začali jsme v roce 1994 programem Partnerství pro mír, celý proces zabral pět let. Ptáte se na hypotetickou otázku, ale podle toho, kdo by byl americkým prezidentem,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

20 let v NATO

NATO

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější