Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů: Pět ponaučení, která si z války na Ukrajině vzala izraelská armáda

Foto: Vladimír Šimíček, Denník N
Foto: Vladimír Šimíček, Denník N
  • Masakr v Bilohorivce byl ještě větší, než se včera zdálo
  • Rusové u Izjumu útočí méně, ale bitva o Severodoněck začala
  • Čeho si na Ukrajině všimli Izraelci
  • Mapa dne – Ukrajinští operátoři sledovali mobilní telefony ruských vojáků a vytvořili mapu, která ukazuje, kde jich je nejvíce
  • Videa dne – co zůstane z ruského tanku, který přijde o věž; samohybné houfnice Dana z Česka, vyrobené v Dubnici nad Váhem, už bojují na Ukrajině; protitankové rakety Brimstone proti ruským tankům; ukrajinský útok na ruské pozice v Azovstalu

Přinášíme shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů ze čtvrtka 12. května. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

Charkov. Rusové se snaží zastavit ukrajinské útoky dělostřelectvem, které do oblasti narychlo stáhli. Nejsou známy žádné zprávy o ukrajinském postupu; ruská armáda bombardovala dvě města, která předtím osvobodili Ukrajinci. Na mapě níže jsou vyznačeny modrou elipsou.

Masakr v Bilohorivce byl ještě větší, než se zdálo včera. O válce o pontonové mosty nejsou známy žádné zásadní novinky. Okolnosti krvavé porážky ruské armády u Bilohorivky se ale vyjasňují. Ukrajinci tam už začátkem týdne zničili pontonový most, ale teprve postupně se objevují informace o rozsahu ruských ztrát.

Nezávislí analytici si dali tu práci a spočítali množství zničené ruské techniky. Výsledkem je ohromující

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější