Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo je arcibiskup „z nouze“ a proč papež ukázal zrovna na něj

Moravský patriot Jan Graubner se stěhuje do Prahy. Foto: ČTK
Moravský patriot Jan Graubner se stěhuje do Prahy. Foto: ČTK

Po dvanácti letech se mění šéf pražského arcibiskupství. Do hlavního města se z Olomouce přesouvá Jan Graubner. Kdo je muž, který nahrazuje Dominika Duku, jaká očekávání vzbuzuje a proč papež František vybral právě jeho?

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dnešní polední oznámení bylo velkým překvapením. Nástupce kardinála Dominika Duky se hledal čtyři roky. Když se objevilo jméno olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, bylo jasné, že hledání „skutečného“ nástupce se tímto krokem pouze odkládá.

„Je to východisko z nouze. Jedná se o přechodné řešení, aby výběr biskupa proběhl později,“ vysvětluje pro Deník N proděkan pro vědu a rozvoj Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Michal Opatrný.

Graubnerovi totiž na podzim bude 74 let, a tedy již příští rok dosáhne věku, kdy bude muset svůj úřad nabídnout papežovi. I když se nyní očekává, že nový arcibiskup bude ve své funkci přesluhovat, jedná se o zásadní aspekt.

„Je to zpráva klíčová, která zastiňuje úplně všechno ostatní. Žádné zásadní změny se za rok a půl udělat nedají,“ dodává k tomu politolog Petr Kratochvíl, podle kterého lze Graubnera označit za „arcibiskupa kontinuity“.

„Ze všech jmen, která se objevovala, má nejméně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější