Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Místo prázdnin léto na útěku. Jak se děti ukrajinských uprchlíků sžívají s novou zemí?

Váňovi jsou čtyři a pochází z Dněpru. Spolu se svými rodiči a dvěma staršími sourozenci do Česka utíkali pět dnů. Foto: Barbora Loudová, Deník N
Váňovi jsou čtyři a pochází z Dněpru. Spolu se svými rodiči a dvěma staršími sourozenci do Česka utíkali pět dnů. Foto: Barbora Loudová, Deník N

Nechaly za sebou všechno, co zatím znaly. Prarodiče, kamarády, dětské pokoje a často i oblíbené hračky. Teď jsou děti ukrajinských uprchlíků v cizí zemi, nikomu pořádně nerozumí a často bydlí po hotelích. Právě pro ně na pražském Chodově tento týden otevřeli adaptační centrum. Mají se tady sžít nejen s novým prostředím i jazykem, ale také vzájemně sdílet prožité válečné hrůzy a traumata. Centrum bude fungovat do konce srpna, aby jeho návštěvníci mohli jít v září do českých školek a škol.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„My druzi, my druzi!“ vykřikují asi tři malí kluci za běhu veselými hlasy. Vysvětlují tak, že už se znají. Potkali se v hotelu, kde je po útěku z Ukrajiny v Česku ubytovali. Teď si tady v prostorách bývalých kanceláří hrají na babu. Nejsou sami, ostatní děti se zatím opatrně rozkoukávají. A rychle mezi ně přibývají další.

Do improvizovaného dětského centra přijíždějí poměrně neobvykle výtahem. Je krátce po osmé ranní a ocelové dveře se zrovna otevírají před párem ve středním věku. Vedou malého Váňu. Jejich nejmladšího.

„Jsme v Praze od 12. března. Jeli jsme sem z Dnipra pět dnů,“ popisuje Váňova máma Katarina trhanou angličtinou uvnitř velké místnosti s typickým šedým kobercem. Organizace pro pomoc uprchlíkům tady v bývalé kancelářské budově tento týden otevřela Adaptační centrum pro děti ukrajinských uprchlíků. První týden sem na pražský Chodov dorazilo celkem čtrnáct kluků a holek od čtyř do čtrnácti let.

Hračky v improvizovaném dětském centru rozhodně nechybí. Foto: Barbora Loudová, Deník N

Čtyři jsou i Váňovi. Je na pohled nejmenší a nejkřehčí z přítomných. Hraje si sám s bagrem mimo ostatní děti. Katarina s manželem tu ještě zůstávají a pozorují ho zpovzdálí, než si na nové prostředí zvykne.

On i celá jeho rodina si za poslední měsíce prošli mnohým. Všechno důvěrně známé nechali za sebou v rodném městě. Do Prahy přijeli jen s jedním autem, ve kterém s nimi cestoval ještě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější