Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Velká nepříjemnost pro Babiše.“ Středulova kandidatura může zamíchat kartami

Odborový předák Josef Středula těží i z podpory od Miloše Zemana. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Odborový předák Josef Středula těží i z podpory od Miloše Zemana. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Analýza: Josef Středula minulý týden zamířil vstříc možné prezidentské kandidatuře. Analyzujeme, co může tento krok znamenat, kdo jsou příznivci šéfa odborů i jaký vliv má podpora od Miloše Zemana.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Před týdnem se prozatím poněkud nesměle přihlásil do souboje o budoucí hlavu státu Josef Středula. Po úspěšné obhajobě místa v čele nejsilnější odborové centrály v zemi oznámil, že se bude ucházet o podporu občanů, aby mohl aspirovat na nejvyšší ústavní funkci.

„Lidé začali spontánně sbírat podpisy na podporu mé kandidatury v nadcházející prezidentské volbě. Velmi si toho vážím. Budu se ucházet o podporu občanů ČR, abych mohl kandidovat na prezidenta ČR jako občanský kandidát,“ napsal na Twitteru Středula.

Jeho oznámení vzbudilo velkou pozornost. Odborový předák je jednak významnou figurou důležité organizace veřejného života, jednak je také autenticky vyprofilovaným levicovým kandidátem s nezanedbatelnou známostí u veřejnosti.

Vedle toho jej do závodu o místo na Hradě popostrčil prezident současný. Což Středulovým úvahám o startu sběru podpisů dalo i potřebnou mediální odezvu.

Miloš Zeman si tradičně ve svém „doporučení“ nebral servítky. „Ta sbírka podivných existencí, která se teď hlásí, že chce být prezident, aniž by měla silný životní příběh, čest výjimkám, musí být podle mého názoru kompenzována několika, nikoli jedinou, silnými osobnostmi, mezi nimiž si volič, občan může vybrat,“ řekl.

„Já věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš a budeš jedním z nejsilnějších kandidátů v lednové prezidentské volbě,“ dodal ve svém projevu Zeman.

Středulovo oznámení přišlo o pět dní později. Prezidentova popularita je aktuálně rekordně nízká, podle dat Kantar CZ jej v dubnu hodnotilo pozitivně jen 20 procent lidí. I přesto mají jeho podobná vyjádření váhu. Díky nim je zahájení kampaně za sběr podpisů mnohem více sledováno.

Politolog Miloš Gregor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity popisuje, že právě „mediální výtlak“ je jedním z dvou důležitých dopadů prezidentových slov.

„Miloš Zeman má stále mediální vliv. Co řekne, objeví se v médiích,“ říká Gregor. Vedle toho ale Zeman

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější