Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Erdogan si přijel usmiřovat Německo. Během jeho návštěvy to ale skřípalo

Demonstrace proti tureckému prezidentovi v Kolíně nad Rýnem, foto: Jan Maximilian Gerlach, flickr.com
Demonstrace proti tureckému prezidentovi v Kolíně nad Rýnem, foto: Jan Maximilian Gerlach, flickr.com

Měla to být přátelská návštěva za účelem nápravy pochroumaných vzájemných vztahů. Cesta tureckého prezidenta Erdogana do Německa ale spíš jen potvrdila, že na lince Berlín-Ankara to bude skřípat dál. Událost opět provázely kontroverze, Západ ale blízkovýchodní regionální velmoc potřebuje.

Až do chvíle, kdy se reportér německé veřejnoprávní ARD zeptal na stíhání novinářů v Turecku, probíhala páteční tisková konference německé kancléřky Angely Merkelové s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem standardně. Odpovědi státníků ale přerušilo divoké cvakání fotoaparátů, když ochranka vyváděla tureckého novináře Ertugrula Yigita ze sálu. Na tričku měl v němčině a turečtině napsáno „Svoboda tisku pro novináře v Turecku.”

Erdogan přijel ve čtvrtek na třídenní návštěvu Německa se záměrem zlepšit turecké vztahy s největším obchodním partnerem jeho země (v Německu také žije podle odhadů kolem 3-4 milionů lidí tureckého nebo turecko-německého původu, tedy zhruba 5 % německé populace). Turecké hospodářství by uvítalo vzpruhu – zmítá se v největší krizi za posledních patnáct let, turecká lira tento rok oslabila o čtyřicet procent a státní dluh roste. Erdoganovi proto na této návštěvě záleželo.

Reakce na její průběh jsou však rozpačité. Turecko je sice pro Evropu důležitým partnerem, podle některých pozorovatelů by ale bylo lepší, kdyby jeho prezident do Berlína vůbec nepřijel.

Vyřizování účtů

Na programu byla večeře s německým prezidentem Frank-Walterem Steinmeierem, jednání s kancléřkou Merkelovou a otevření nové mešity v Kolíně nad Rýnem.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější