Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Studio Hrdinů uvede premiéru inscenace inspirované životem básnířky Sylvie Plathové

Pavlína Štorková v roli Sylvie Plathové v inscenaci Manželka publikovaného básníka, Studio Hrdinů
Pavlína Štorková v roli Sylvie Plathové v inscenaci Manželka publikovaného básníka, Studio Hrdinů

Poslední premiérou sezony 2021/22 ve Studiu Hrdinů bude monodrama Pavlíny Štorkové s titulem Manželka publikovaného básníka. Autorskou inscenaci režiséra Jana Horáka prvně uvedeme ve čtvrtek 19. května 2022.

Autorský projekt uměleckého ředitele Studia Hrdinů a režiséra Jana Horáka vychází ze života a díla americké básnířky a prozaičky Sylvie Plathové a je poslední částí volné trilogie věnované umělcům dvacátého století. První část tvořila inscenace Církev inspirovaná životem a dílem Luise Ferdinanda Célina, která byla vůbec první inscenací Studia Hrdinů. Druhou částí trilogie je inscenace Zlatý řez inspirovaná japonským spisovatelem Jukio Mišimou, která je ještě stále na repertoáru této scény.

Z nevelkého díla Sylvie Plathové je zřetelně patrná potřeba vyslovit svůj osud ve světě, který ji obklopoval. A to především mimořádnou básnickou sbírkou Ariel, ale i v próze nevelkým románem Pod skleněným zvonem. Plathová nabízí světu intimní zpověď ženy, která se rozhodla, že je/bude umělcem. Toto rozhodnutí má mimo jiné svou naivně trucovitou podobu, která obnažuje skutečnost, že skuteční umělci se málokdy jako umělci rodí. Ve své poslední tvůrčí fázi je pak jasně patrný tragicky vyhrocený konflikt mimořádně zranitelné mladé ženy s podmínkami, v nichž se ocitla, v nichž psala a na které se pro svou hypersenzitivní povahu nebyla s to adaptovat.

Inscenace není životopisnou poctou autorce, je snahou o vytvoření autonomního světa člověka na okraji reality a snu, který hledá své místo na tomto světě a v rámci této snahy vyvolá démony, se kterými nezvládne bojovat. V osudu Sylvie Plathové je mnoho aktuálních rozměrů, které představení akcentuje, jako je snaha o naplnění profesního i osobního života, touha po tvůrčí výjimečnosti atd. Text inscenace vznikl volně především podle textů Sylvie Plathové.

Sylvia Plathová byla americká spisovatelka, autorka románů a krátkých povídek, básnířka a esejistka. Nejznámější je jako autorka básnické sbírky Ariel, ale také pro své poloautobiografické dílo Pod skleněným zvonem. Byla provdaná za anglického básníka a autora literatury pro děti Teda Hughese, s nímž měla dvě děti. Svůj život ukončila ve 31 letech sebevraždou.

Manželka publikovaného básníka
autor a režie: Jan Horák
scéna: Lucie Sedláková
kostýmy: Madla Horáková Zelenková
hudba: Natálie Pleváková, Dominik Gajarský, Václav Hruška, Petr Zábrodský
světelný design: Václav Hruška
pohybová spolupráce: Jan Bárta
asistentka režie: Kristýna Tesařová
asistentka scénografie: Kateřina Kejmarová
hrají: Pavlína Štorková

premiéra: 19. května 2022
reprízy: 20. května, 2. a 20. června 2022

Prezidentská Debata N
Nenechte si ujít prezidentskou Debatu N v kulturním centru Vzlet. V pondělí 5. prosince budete moci na vlastní oči posoudit schopnosti prezidentských kandidátů v horké fázi politické kampaně a navíc uslyšíte debatu odborníků, kteří na jejich vystoupení navážou. Vstupenky jsou k dispozici na GoOut.cz.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Divadlo

Kultura, Mediální spolupráce

V tomto okamžiku nejčtenější