Deník N

Gólové hody Sparty a Slavie přehlušili rozdivočelí hooligans z Plzně. Fotbal ale ničí i liknavost politiků

Při utkání 24. kola první fotbalové ligy Sparta –Plzeň (4:0) zasahovala policie v sektoru fanoušků hostí, které vyvedla. Foto: Ondřej Deml, ČTK
Při utkání 24. kola první fotbalové ligy Sparta –Plzeň (4:0) zasahovala policie v sektoru fanoušků hostí, které vyvedla. Foto: Ondřej Deml, ČTK

Po 24. kole fotbalové ligy by se měly vést ódy na výkon lepšící se Sparty, která rozdrtila mistrovskou Plzeň 4:0. A také na skvělou formou Slavie. Ta i v pozměněné sestavě stejným výsledkem vyprovodila domů Baník Ostrava. Vše ale přehlušily výtržnosti plzeňských hooligans, které musela v sobotu z Letné vyvést policie. Jeden z fanoušků světlicí poranil oko patnáctileté dívce.

Opět se začalo hovořit o nutnosti co nejtvrdších trestů a přísnější legislativy, která by v Česku zamezila fotbalovému chuligánství. Takto se tu ovšem diskutuje po každém podobnému maléru už čtvrtstoletí a kvůli liknavosti politiků i nedostatečnému využívání stávajících zákonů se situace nijak zvlášť nelepší.

Fotbal se tak stává obětí nejrůznějších extremistických skupin, které se takto mohou mediálně zviditelnit. Trpí tím jak slušní fanoušci, tak obyvatelé v blízkosti stadionů, kteří jsou pravidelně vystavováni policejním manévrům.

Zadrženému výtržníkovi, jenž zranil mladou ženu pyrotechnikou, hrozí až deset let vězení, oznámila policie v neděli na Twitteru. Celkem policisté zaznamenali při sobotním zápase 21 přestupků a dva trestné činy. Oba souvisely s házením pyrotechniky, vedle ublížení na zdraví šlo o trestný čin výtržnictví. Událostí se bude zabývat i disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

„Je pro nás mimořádně důležité, aby byli všichni výtržníci důsledně potrestáni, a uděláme pro to maximum. Společným cílem musí být, aby byl všem agresorům do budoucna zamezen vstup na fotbal,“ stojí v prohlášení pražské Sparty.

„Zásadně se distancujeme od podobných aktů agrese mezi diváky na stadionech, což se netýká jen tohoto utkání. V případě použití pyrotechniky to považujeme za zvlášť nebezpečné a nepřijatelné,“ uvedl v sobotu pro ČTK mluvčí Viktorie Plzeň Ondřej Lípa.

Ministr Langer poslal policii za vrata

Poslední velký rozruch kolem řádění fanoušků na ligovém fotbale nastal v Česku v březnu 2014 při zápase Baník–Sparta. Tehdejší předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta se sešel s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD). Kromě zřízení pracovní skupiny chtěli změnit legislativu a vrátit policii do ochozů, odkud ji svého času „vyhnal“ ministr vnitra Ivan Langer. Jenže Chládek musel z vlády odejít dříve, než stihl v dané věci cokoliv změnit.

Přísnější zákon proti chuligánství se přitom začal připravovat již

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Procházka po lize

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější