Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Trumpovi voliči měsíc sledovali CNN. Experiment ovlivnil jejich postoj, ale jen na krátkou dobu

Fanynka prezidenta na jeho politickém vystoupení v Sanfordu, Florida. Foto: Jana Ciglerová, Deník N
Fanynka prezidenta na jeho politickém vystoupení v Sanfordu, Florida. Foto: Jana Ciglerová, Deník N

Lidé, kteří v USA dlouhodobě sledují Fox News, dostali zaplaceno, aby na měsíc do svého mediálního „jídelníčku“ zařadili i konkurenční televizi CNN, které se běžně vyhýbají. Zjištění studie komentuje psycholožka.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Oddaní američtí konzervativci a voliči Donalda Trumpa po měsíčním sledování CNN na nějakou dobu změnili část svých postojů k polarizujícím tématům, jako jsou covid a hnutí Black Lives Matter. Vyplývá to ze studie politologů Davida Broockmana z Univerzity v Berkeley a Joshuy Kally z Yaleovy univerzity.

Jejich článek momentálně prochází vědeckým recenzním zkoumáním a následovat by mělo vydání v odborném časopise.

Fox News zlehčovala covid

Fox News je televize zaměřená na konzervativní voliče. Podle komentátorů v ní vystupujících může za většinu neduhů v americké společnosti Demokratická strana. Republikány naopak často vykreslují jako maják rozumu a pravých – tedy konzervativních – hodnot.

Objevují se v ní i extremistické názory a konspirační teorie, například o tom, že demokraté záměrně přivážejí „poslušnější voliče ze zemí třetího světa“, aby „nahradili současný elektorát a udrželi se u moci“, jak obsah zpráv Fox News popisují New York Times.

Vysílání pořadu kontroverzního komentátora Tuckera Carlsona na Fox News. Foto: Fox News, Seth Anderson, Flickr, CC BY-NC 2.0

Experiment popsaný v nové studii probíhal v září 2020, kdy byl americkým prezidentem ještě Donald Trump. Vrcholila volební kampaň, protože do prezidentských a kongresových voleb 3. listopadu zbývalo jen několik týdnů.

Fox News v té době

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Donald Trump

Média

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější