Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se žilo v bunkrech pod ocelárnami Azovstal? Přeživší z Mariupolu vypovídají v exkluzivní reportáži

První civilisté, kteří se skrývali v katakombách pod ocelárnami Azovstal, dnes dorazili do ukrajinského Záporoží. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
První civilisté, kteří se skrývali v katakombách pod ocelárnami Azovstal, dnes dorazili do ukrajinského Záporoží. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Cesta z Rusy okupovaného Mariupolu do ukrajinského Záporoží trvala tři dny. Je to pouhých 200 kilometrů. Lidé strádající týdny v bunkrech pod ocelárnami Azovstal museli projít ruskou „filtrací“. Představitelé OSN a Mezinárodního červeného kříže vedli s ruským velením složitá jednání. Dnes kolem čtvrté odpolední místního času konvoj se 156 šťastlivci konečně dorazil na území kontrolované Kyjevem. Reportéři Deníku N byli u toho.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Jmenuji se Elina Cibulčenková. Do bunkru pod ocelárnami Azovstal jsem se ukryla proto, že nám Rusové rozstříleli byt. Náš byt, dceřin byt i mámin byt. Všechno Rusové rozstříleli. Čtyři dny jsme leželi na chodbě. Popadl mne zvířecí strach.

Měli jsme hlad. Zeť přinesl odněkud v hrsti sušenky, byly plné skla. Tak jsem vybrala střepy a jedli jsme to.

Je mi čtyřiapadesát a celý život jsem pracovala v Azovstalu. Jako vedoucí kontroly kvality. To já jsem dávala razítka na certifikáty. Věděla jsem, že pod továrnou je systém bunkrů. A že tam je voda. 1. března, když stříleli jako šílení, jsem řekla rodině:

Blahopřejeme, máte dobré přátele!

kerray@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud nabídku ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Reportáž

Rusko

TOP

Ukrajina

Válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější