Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Znovu spatřit slunce po dvou měsících temna. Další evakuace z Azovstalu záleží na tom, zda ji Rusové nezmaří

Na cestě mezi Mariupolem a Záporožím jsou desítky rozbombardovaných vesnic. Jako Orechovo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Na cestě mezi Mariupolem a Záporožím jsou desítky rozbombardovaných vesnic. Jako Orechovo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Světové úsilí o záchranu lidí uvězněných v podzemí mariupolských oceláren se dočkalo velkého úspěchu. Evakuovat se podařilo desítky civilistů. V bunkrech ale zůstávají další stovky obyvatel a vojáků. Ti bojeschopní hodlají bránit poslední místo odporu v Mariupolu až do konce.

Hlavní události dne vybral a okomentoval Štěpán Vojtěch.

Znovu vidět slunce

Zatímco domácí dění se dnes zdálo být poklidné, na Ukrajině pokračovalo velké drama. Zraky světové veřejnosti nyní směřují především k poslednímu místu odporu v ukrajinském Mariupolu, ocelárnám Azovstal, kde hledala úkryt i část obyvatel města. Z místa se ale v ruském obklíčení stala past, ve které tak spolu s ukrajinskými vojáky zůstávají uvězněny i stovky civilistů.

Část světa situaci sleduje s napětím – jako při čtení detektivky – je to ale především dost špatná realita, píše v reportáži Petra Procházková. Mnozí z lidí v Azovstalu jsou zranění, hladoví, vyčerpaní nebo zoufalí po týdnech živoření v bunkrech a za neustálé hrozby ruských raket. V posledních dnech se ale i v této špatné realitě objevují první záblesky naděje.

V neděli přišel po mnoha neúspěšných pokusech o záchranu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější