Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Ideální to není, ale jinde Romy nechtějí.“ Jak se přežívá ve Vyšních Lhotách: nic moc

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Správa uprchlických zařízení se rozhodla ukázat, jak pracuje ve Vyšních Lhotách s romskými uprchlíky z Ukrajiny. Hezké to tam není, ale nic lepšího zatím Česko nabídnout nedokázalo. A možná ani nedokáže.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Tady můžete vidět něco, co se tu děje vlastně každý den,“ říká ředitel Správy uprchlických zařízení Pavel Bacík, když procházíme areálem a do bývalých kasáren přijíždí hasičský autobus přivážející další skupinu ukrajinských uprchlíků.

Několik desítek lidí z něj vystupuje, další už postávají u vrátnice s taškami, kufry či batohy a čekají, až do něj budou moci nasednout a místo opustit. Dost možná navždy.

Jsme ve Vyšních Lhotách, uprchlickém středisku, které se proměnilo v prostory, kde se věnují (téměř výhradně) péči o romské uprchlíky z Ukrajiny.

Opouštějí Vyšní Lhoty. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Tedy skupinu lidí, kterou jinde nikdo nechce. A tak končí zde, v místě běžně sloužícím k detenci uprchlíků z jiných zemí. Areál je obehnán ostnatým drátem, na místě jsou policisté a v oknech mříže. Co by také člověk mohl čekat.

„Není to ideální místo, ale je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Reportáž

Romové v Česku

Válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější