Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Modro-žluto-zelená budoucnost Ukrajiny. Rozbombardovaná země může být i obrovskou příležitostí

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Až utichnou výbuchy a poslední voják se vrátí na svou stranu hranice, budou muset Zelenskyj a spol. poničenou Ukrajinu znovu postavit. Pravděpodobně by ji ale měl chtít postavit do úplně jiné podoby než před válkou, a to do pragmaticky zelené. Green Deal se stává strategickou volbou pro zemi, která by mohla stavět z vlastních trosek.

Všechno zlé je k něčemu dobré. A ne jinak to bude asi i v případě Ukrajiny. Fotky a videa rozbombardovaných měst a vesnic ukazují obrovské množství lidské práce a investic, kterou dokáže válka v rámci několika dnů bez problémů srovnat se zemí.

Dle posledního reportu Kyiv School of Economics z 18. dubna, který vydává společně s ukrajinskou vládou, se hodnota zničených budov a infrastruktury blíží 85 miliardám dolarů. Do analýzy bylo započteno přes 23 tisíc kilometrů dálnic, 32 tisíc metrů čtverečných zničených obytných prostor nebo třeba 400 zničených školek a přes 200 zničených nemocničních zařízení.

Budovy a infrastruktura Ukrajiny ale odrážejí (nebo odrážely) technologickou úroveň doby vzniku – průměrné stáří ukrajinského obydlí je podle informací ukrajinské vlády z roku 2020 šestačtyřicet let. Od roku 2000 byl počet novostaveb pouhá dvě až tři procenta z celku.

A právě možnost toto změnit nabízí obrovskou příležitost. A to jak pro Ukrajinu, tak i pro celý evropský průmysl. Ukrajina se může stát

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější