Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

K čemu je Babišova návštěva u Trumpa? Může velmi pomoct obchodu, shodují se odborníci

Nejdůležitější je, že se ta schůzka vůbec stala, myslí si odborníci. Manželské páry Babišovi a Trumpovi poprvé spolu, všichni vedle sebe. Foto: Jana Ciglerová, Deník N
Nejdůležitější je, že se ta schůzka vůbec stala, myslí si odborníci. Manželské páry Babišovi a Trumpovi poprvé spolu, všichni vedle sebe. Foto: Jana Ciglerová, Deník N

Česko může ve Spojených státech obchodně uspět, ale bude muset prodávat ještě víc zbraní. S tím nikdo nemá problém, naopak. Premiéru Babišovi je líto, že jich už teď neprodáváme Američanům tolik, kolik bychom mohli.

Když Andrej Babiš přivezl z Česka Donaldu Trumpovi do Washingtonu drahocennou pistoli z České zbrojovky, nebyla to jen snaha potěšit prezidenta, který je vyhlášeným milovníkem zbraní. Bylo to i symbolické připomenutí toho, že právě zbraně tvoří významnou část českého vývozu do Spojených států a že premiér by rád Američany českými puškami a pistolemi vyzbrojil ještě víc.

Ostatně jen taková Zbrojovka prodá Američanům víc zbraní než celé české armádě. Ve státě Kansas má výrobnu a sklady, odkud do všech koutů USA proudí 58 procent jejích revolverů a 17 procent výbušnin. Když se k tomu připočítá ještě 12,5 procenta malých sportovních letadel, která vyrábí česká firma z Kunovic a která jsou ve Spojených státech nejprodávanějším letadlem této kategorie, tvoří vývoz českého zboží vojenské povahy do USA přes pětinu celkového objemu exportu.

Víc českých zbraní do Ameriky

Premiér Babiš přijel do Spojených států s jasným cílem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Donald Trump

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější