Částečný součet: částicové peklo pod Ženevou se po třech letech zase probouzí

Co se do mých jiných článků v Deníku N nevejde, to najdete každý týden tady. Dnešní Částečný součet si všímá obnovení provozu největšího částicového urychlovače světa a vysvětlí vám, co dělají ve vašich očích mitochondrie.
Ne, nemněte si oči, mitochondrie do nich patří, buďte za ně rádi! Buďme za ně vůbec rádi, tvoří desetinu váhy našeho těla, a to jednu z nejužitečnějších desetin. Než si o nich řekneme víc, je tu obvyklá dávka drobností, zajímavostí a odboček.
Stručně o věcech, o nichž stačí stručně
- Patnáct míst na Zemi, která působí dojmem krajiny z jiné planety. (Nejraději bych navštívil číslo devět, ale dal bych se realisticky umluvit třeba i na daleko přístupnější dvojku. Co vy?)
- „Zatmění slunce“ na Marsu. (Planety, které nemají tak atypicky velký satelit, jako je náš Měsíc, prostě nemohou plnohodnotné zatmění Slunce zažít.)
- Jídelní hůlky, které jemnými elektrickými ranami do jazyka vytvářejí iluzi slané chuti. (Japonci prý příliš solí.)
- Vypouštění oxidu uhličitého do vzduchu vede ke globálnímu oteplování. Vypouštění oxidu siřičitého vede k ochlazování – vyzkoušeno velkými sopečnými výbuchy. Nebylo by to dobré řešení klimatického problému? (Téměř určitě nebylo. Ale je otázkou krátkého času, kdy se geoinženýrství planetárních rozměrů stane politickým tématem, počítejme s tím raději už teď.)
- Vědci z Oxfordu udělali první krok k výrobě umělých neuronů, schopných nahradit poškozené lidské nervové buňky.
- Přerušovaný půst prý k hubnutí nevede.
- A co k němu vede? Sledujte výklad biologa Adama Obra. Na svém blogu o tom píše mimořádně stručně a srozumitelně.
- Růst počtu uživatelů Netflixu se zastavil. Firma uvádí, že neuvěřitelných sto milionů domácností používá její služby neoprávněně – využitím přístupových údajů někoho jiného.
Oko plné mitochondrií
Oči nás savců fungují tak, že rohovka a čočka