Deník N

Notes: Ruské bezrealitky s českými domy, Faltýnkovo druhé Čapí hnízdo a svátek všech žen

Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N
Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Dozvuky Babišovy návštěvy v Bílém domě, pokračující kauza kolem politiků ANO, ruská ambasáda jako realitka s českými domy i blížící se výročí vstupu do NATO. Události dnešního dne vybral Jan Tvrdoň.

Ruská federace má na základě smluv z předrevolučního období k dispozici v Praze zhruba 150 bytů. Ty pronajímá třetím osobám, což je samo o sobě divné. Peníze za nájmy inkasuje registrovaný člen administrativně-technického personálu ambasády v hotovosti. Což je ještě divnější. Byty Rusko pronajímá i přes servery Booking.com nebo Bezrealitky.cz. To už je úplný bizár. Proti těmto praktikám, které postupně rozplétají Petra Procházková a Lukáš Prchal, se nyní ozvalo české ministerstvo zahraničí.

Jaroslav Faltýnek, první místopředseda hnutí ANO, byl dnes v Poslanecké sněmovně zřejmě nejsledovanějším mužem. Včera byl totiž v rámci velké policejní akce v kauze kolem mýta vyslýchán. Jana Ustohalová s Lukášem Prchalem sledovali nový vývoj jak přímo kolem Faltýnka, tak i „brněnskou větev“, ve které jsou podezřelí politikové z hnutí ANO z podivných zakázek. Sám Faltýnek se pokusil dostat do žebříčku výroků měsíce, když celou věc komentoval tak, že „je to druhé Čapí hnízdo“.

„Mám Miloše Zemana, s nímž se mohu soukromě bavit, s nímž sdílím spoustu zkušeností, s nímž jsem prožil těžké situace a který hrál v historii české sociální demokracie důležitou roli, i když pak bohužel – to říkám s vykřičníkem – došlo k odcizení. Ale v historii české sociální demokracie posledních desetiletí je Miloš Zeman důležitý prvek,“ řekl Janu Moláčkovi bývalý rakouský prezident Heinz Fischer. V rozhovoru mluví i o rakouských Svobodných, Maďarsku nebo proměnách Evropy.

Kromě bývalého rakouského prezidenta si u nás můžete přečíst i rozhovor s bývalým finalistou české prezidentské volby. S Jiřím Drahošem mluvila Renata Kalenská. Současný senátor se v interview vrací k prezidentským volbám a popisuje také svůj pohled na současnou hlavu stát. Bez jakéhokoli hodnocení uvádím, že slovo „nevím“ se v rozhovoru objevilo čtyřikrát :-).

S blížícími se oslavami vstupu Česka do NATO se chystají velké oslavy. Tereza Šídlová zjistila, že ministr zahraničí Petříček při příležitosti 20. výročí vstupu do paktu ocení trojici diplomatů: Madeleine Albrightovou, Alexandra Vondru a Jana Kavana. Symbolicky tak budou oceněni příznivci NATO i Jan Kavan, který má k němu mnohem rezervovanější postoj.

Výročí vstupu do NATO je velkou událostí i pro Deník N. V úterý 12. března vydáváme 14stránkový speciál věnovaný vstupu Česka do NATO. Nabídneme analýzy, komentáře a mnoho dalšího. A to chcete!

Slavíme Mezinárodní den žen. Při této příležitosti jsme uspořádali anketu mezi veřejně činnými ženami

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější