CIA, Zelenskyj a Chruščovova pravnučka varují, že Putin může sáhnout po taktické jaderné zbrani. Je to opravdu reálné?

Rusko jich má asi dva tisíce a může je nasadit i za pomoci konvenčních prostředků. Putin by ale použitím jaderné zbraně prolomil tabu a spustil nepředvídatelný řetězec událostí.
Vývoj ruské ofenzivy na Ukrajině za necelé dva měsíce musí Kreml frustrovat a nic na tom nezmění ani to, jestli Putinův režim nakonec získá kontrolu nad zničeným přístavem Mariupol.
Ponižující potopení ruského křižníku Moskva, pomalý postup ruské přesily na Donbasu a obrovské ztráty ukazují potěmkinovský obraz ruské armády, které domácí propagandisté předpovídali dobytí Kyjeva během několika dnů, ne-li hodin.
Nad ruskou armádou navíc visí masivní obvinění z válečných zločinů v ukrajinských městech, které už zdokumentovali i nezávislí pozorovatelé OBSE.
V reakci na zprávy o zavražděných ukrajinských civilistech Evropská unie připravuje embargo na ruskou ropu a nejnověji chce rozšířit sankce také na Sberbank, která generuje 37 % obchodů v ruském bankovním sektoru.
Nicméně Ukrajinu čekají velmi obtížné týdny tvrdých bojů na Donbasu a neustálé bombardování měst, jak jsme mohli vidět i o uplynulém víkendu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale i CIA varují, že může dojít na nejhorší – frustrovaný Vladimir Putin by mohl sáhnout po použití taktické (menší, slabší) jaderné zbraně.
Kam až je Putin schopen zajít?
Mohlo by jít o pokus o „game changer“ ve válce. Možnost, kterou si Moskva