Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Černobílé válečné dějiny. Bezmála osmdesát let žijeme dál ve schématech, která nám brání pochopit

Příslušníci brigády Jana Žižky, kteří v letech 1944 až 1945 vedli partyzánský boj v oblasti Dolných Vestenic nedaleko česko-slovenské hranice. Foto: ČTK
Příslušníci brigády Jana Žižky, kteří v letech 1944 až 1945 vedli partyzánský boj v oblasti Dolných Vestenic nedaleko česko-slovenské hranice. Foto: ČTK

Seriál Přepište dějiny: Aktuální válečná situace ukazuje, jak jsme i ve 21. století náchylní k černobílému vidění světa, k emoční zkratce. Zkušenost přitom napovídá, že ne všechny dnes prožívané tragédie nutně projdou do dějin jako součást kolektivní paměti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když v roce 1989 padl komunistický režim, zdálo se, že je před námi svobodný prostor kriticky zpracovávat vlastní dějiny, a to bez ideologie na jedné straně a zamlčování na druhé. V mnohém se to jistě podařilo – alespoň pokud jde o ideologický odklon od komunistických klišé, stejně jako pokud jde o mnoho vzápětí zaplněných bílých míst.

Někde mezi tím jsou ovšem stále ještě dějiny plné schémat, nezpracovaná bílá místa, nejasnosti a rozpory. Máme na mysli například množství válečných tragédií, které jsou svým způsobem složité, nejasné, jednoduše neuchopitelné a vymykají se černobílému vidění světa. Mimo jiné proto, že se jejich obraz po roce 1948 petrifikoval jedním povoleným způsobem a doposud nebyla vůle ani síla se jim věnovat znovu a nově.

Přitom jde z velké části o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přepište dějiny

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější