Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Částečný součet: DALL-E je trochu Dalí, trochu WALL-E a trochu z něj jde strach

Částečný součet je pravidelný newsletter Petra Koubského o zajímavostech ze světa vědy. Grafika: Deník N
Částečný součet je pravidelný newsletter Petra Koubského o zajímavostech ze světa vědy. Grafika: Deník N

Co se do mých jiných článků v Deníku N nevejde, to najdete každý týden tady. Dnešní Částečný součet vám poví o meteoritu, který přilétl na Zemi z mezihvězdných dálek, o nové metodě hubení škodlivého hmyzu a zkusí poradit, jestli si máte pořídit BeReal, novinku z oblasti sociálních sítí.

Týden přinesl dvě důležité novinky z digitálního světa: Elon Musk chce koupit Twitter a umělá inteligence DALL-E maluje znepokojivé poutavé obrázky. Probereme to, ale napřed obvyklá dávka odkazů a inspirace.

Stručně o věcech, o nichž stačí stručně

  • Které z hlavních měst má nejznečištěnější ovzduší? Jestli hádáte stejně jako já, že Peking, hádáte špatně.
  • Průměrné kuře určené ke konzumaci nevážilo v roce 1957 ani celé kilo. Dnes má přes čtyři. (V Americe. Ale ve Vodňanech to nebude jiné.)
  • Že by přece jen bylo něco na tvrzení, že člověku před smrtí proběhne před očima celý jeho život? Jeden náhodný záznam z EEG nic nedokazuje, ale i tak zajímavé. Nu, však uvidíme sami.
  • Půlmetrový meteorit, který vybuchl roku 2014 nad ostrovem Nová Guinea, přilétl z mezihvězdného prostoru mimo Sluneční soustavu. Dokazuje to měření jeho rychlosti, vycházející z dat amerických vesmírných sil (U. S. Space Command). Ověření trvalo tak dlouho, protože údaje podléhaly režimu utajení. Vědci teď pochopitelně volají po průzkumu, který by mohl najít úlomky meteoritu; bylo by to poprvé, kdy by dostali do rukou materiál odtamtud. Naděje na úspěšný nález je samozřejmě nepatrná.
  • Turistickým balonem do výšky třicet kilometrů: dvě hodiny nahoru, dvě dolů a k dispozici „bar s pestrým výběrem nápojů“. Za 125 000 dolarů. (Až to zlevní stonásobně, letím.)
  • Módní novinka v oblasti sociálních médií pochází z Francie a jmenuje se BeReal. Má to být Instagram minus stylizace: aplikace na vás nečekaně pípne a vy musíte vyfotit, co právě děláte. Zkusil jsem, přestalo mě to bavit za dva dny, ale jestli máte pestřejší život a výstřednější známé než já, může být vaše zkušenost zajímavější. (Doporučuji rozumnou ochranu soukromí – vypnout geolokaci a nic příliš osobního.)
  • Vypínáte-li při videokonferencích kameru, škodíte své kariéře. Soudí to 92 % manažerů.
  • Když chcete na zeměkouli nakreslit kruh o průměru 4000 km, uvnitř nějž žije co největší část lidstva, kam umístíte jeho střed? Jedním z dobrých tipů je Hanoj ve Vietnamu, ale ještě lepší výsledek dává čínské město Jü-si. Kruh kolem Hanoje obsahuje 54 % lidstva, kruh kolem Jü-si 55 %. Když ho pro srovnání nakreslíte se středem v Paříži, bude to jen 15 %.

Stručně o věcech, které by si zasloužily víc

Ruské ozbrojené síly dovedou rušit GPS signál. Používají k tomu mobilní stanice, které vysílají šum v potřebném frekvenčním rozsahu, což je poměrně jednoduché zařízení, žádná vysoce sofistikovaná technologie; spíš hrubá síla. Jde o velké antény namontované

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Částečný součet

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější