Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak uchránit peníze před současnou inflací? Bezpečné možnosti jsou podle ekonomů dvě

Kdo myslí ochranu peněz před inflací vážně, musí podle ekonomů začít investovat. Ilustrační foto. Zdroj: ČTK / Picture Alliance / Frank May
Kdo myslí ochranu peněz před inflací vážně, musí podle ekonomů začít investovat. Ilustrační foto. Zdroj: ČTK / Picture Alliance / Frank May

Růst cen v Česku pokračuje, meziroční inflace v březnu zrychlila na 12,7 procenta. Zeptali jsme se proto ekonomů, jak peníze co nejvíce ochránit před znehodnocením při minimálním možném riziku.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pokud má rodina na svém běžném účtu nižší desítky tisíc korun, nejrychlejším řešením je podle expertů přesunout tyto peníze na spořicí účet. Inflaci tak sice rozhodně neuteče, úspory se ale budou alespoň znehodnocovat pomaleji.

„Úroková sazba na běžných účtech je vesměs nula procent a současná výše úrokových sazeb na spořicích účtech se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi procenty, takže stále velmi hluboko pod aktuální inflací,“ upřesňuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Dodává ovšem, že na spořicích účtech se peníze reálně znehodnocovaly často i za „standardní“ inflace – jen to bylo vidět méně než teď.

Přesunout na spořicí účet nebo terminovaný vklad úspory, které by měly sloužit hlavně k případnému pokrytí jednorázových mimořádných výdajů, považuje při současné inflaci za nezbytné minimum i předseda Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč.

Nezbývá než začít investovat

A co dělat v situaci, kdy má rodina vyšší desítky až stovky tisíc korun, které doteď „ležely“ na spořicím účtu? Hlavně žádné impulzivní kroky, shodují se oslovení experti.

„Přesouvat peníze narychlo jen proto, že například akcie, podnikové dluhopisy nebo kryptoměny nabízejí vyšší zhodnocení, nebo kvůli tomu, že je aktuálně vysoká inflace, není podle mě správná cesta,“ míní Novák. Klíčové je postupovat koncepčně, ne nahodile – což platí i pro lidi s nižšími úsporami.

Pokud myslí ochranu úspor před inflací vážně, podle ekonomů jim nezbývá než

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Inflace

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější