Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Skončilo čekání na silnou sbírku povídek: přichází Smrt staré Maši

Vratislav Maňák napsal vyzrálou knihu povídek Smrt staré Maši. Foto: Jaroslav Kocián
Vratislav Maňák napsal vyzrálou knihu povídek Smrt staré Maši. Foto: Jaroslav Kocián

Před deseti lety Vratislav Maňák získal Cenu Jiřího Ortena za knižní debut, povídkovou sbírku Šaty z igelitu. Ocenění se poté dočkaly i jeho knihy pro děti a román Rubikova kostka. Letos se již jako etablovaný český spisovatel vrátil ke krátkým prózám – v nakladatelství Host mu vyšel soubor „alegorických povídek“ s názvem Smrt staré Maši.

Svazek o necelých dvě stě padesáti stranách upoutá již výraznou obálkou s orientálně laděnými motivy kombinujícími modrou a zlatou barvu. Jedná se o dílo oceňovaného ilustrátora Michala Bačáka, který proslul mimo jiné tím, že jeho výtvory často zdobí i předměty nebo interiéry (obdobné ruční ilustrace se objevily kupříkladu na rámu bicyklu Festka).

Nikoliv náhodou zde vystupují do popředí zvířecí motivy, které v šestici přítomných příběhů hrají nemalou roli a tvoří tak jeden z nemnoha prvků propojujících jinak nadmíru pestrou směsici textů.

Hlavním pojítkem – a také tím, co Maňákovu knihu odlišuje od většiny povídkových souborů domácí provenience – je ovšem promyšlený a jasný koncept, který stojí v pozadí celého svazku.

Autor, který v sobě nezapře novinářskou profesi (dlouhá léta působí v redakci internetového zpravodajství ČT24), se totiž rozhodl „vyprávět o současnosti tak, jako by se už dávno stala a zbyla z ní jenom torza mýtů – nebo přesně naopak, je to pokus hledat torza mýtů v současnosti“, jak se dočteme v nakladatelské anotaci. Výsledkem je kniha, v níž si podávají ruce historie a současnost, a to hned několikerým způsobem.

Důkladný řemeslník i hravý fabulátor

Vratislav Maňák se tu vrací k tradičním žánrům, jako jsou balada, arabeska či legenda, které pro účely svého vyprávění všelijak aktualizuje. Ve svých povídkách navíc zpracovává témata, která

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější