Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tak jako Ukrajinci Steinmeiera ještě nikdo neurazil. Potupu, které se dočkal německý prezident, Evropa nepamatuje

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Foto: European Union
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Foto: European Union

Není vítán – vyjádřili se údajně ukrajinští diplomaté k plánu německého prezidenta Steinmeira navštívit Kyjev. Hlava Německa se podle původního plánu měla přidat k dnešní návštěvě čtyř kolegů z Polska a Pobaltí. Ukrajinský prezident Zelenskyj se s ním ale odmítl sejít. Steinmeier je znám svou dřívější náklonností k Rusku, což dnes přiznává a označuje za chybu. Potupu, které se dočkal, evropská diplomacie dlouho nepamatuje.

Německo váhá s plným energetickým embargem Ruska i s dodávkami těžkých zbraní pro Ukrajinu.

Ze zemí EU má nejvíce obyvatel i bezkonkurenčně nejsilnější ekonomiku. Po odchodu Británie z Unie se právě Německo mělo stát jednoznačným lídrem Evropy.

V Kyjevě se poslední týdny u Volodymyra Zelenského vystřídalo několik evropských státníků. Jako první se tam nebáli vydat český premiér Fiala, předseda a místopředseda polské vlády a ministerský předseda slovinský. Následovali další představitelé států i EU a dnes do Kyjeva přijeli prezidenti Polska a tří pobaltských zemí.

Němečtí lídři však v metropoli, která odolala ruské ofenzivě, nebyli.

Během války na Ukrajině jsou téměř neviditelní. A když už se na návštěvu Kyjeva chystal německý prezident Frank-Walter Steinmeier (měl přijet dnes s výše zmíněnými kolegy), Ukrajinci mu dali najevo, že není vítán.

Šlo o vážné ponížení německých

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německo

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější