Deník N

České kontroly polského masa jsou prostě přehnané. Střílíte po vrabcích z kanónu, říká eurokomisař

Vytenis Andriukaitis evropský komisař pro zdravotnictví a bezpečnost potravin. Foto: Etienne Ansotte, EC Audiovisual Service, EU 2015
Vytenis Andriukaitis evropský komisař pro zdravotnictví a bezpečnost potravin. Foto: Etienne Ansotte, EC Audiovisual Service, EU 2015

Eurokomisař pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis právě dotelefonoval s polským ministrem zemědělství Ardanowskim. Před sebou má náročný pracovní den, trvá ale na tom, že i když máme na rozhovor jen deset minut, musíme ho začít ranní kávou nebo čajem.

Sám si dá čaj, nad kterým vzpomíná na svá setkání s Václavem Havlem i na Pražské jaro 1968. Nakonec je pro něj téma českých mimořádných kontrol polského hovězího natolik důležité, že se rozhovor protahuje na dvacet minut a komisař mi ještě ve dveřích smutně popisuje, že mu v současnosti chodí z Česka řada nenávistných emailů, protože chce situaci řešit pomocí pravidel EU.

Pane komisaři, vy jste právě mluvil s polským ministrem zahraničí. Co je výsledkem tohoto telefonátu?

Byla to velmi upřímná diskuze. Ministr Ardanowski mi vysvětlil, jaké kroky podnikají a jaké chystají. Sám ministr má připraveno několik návrhů legislativních změn, které ovšem samozřejmě musí schválit polský parlament.

V současnosti polská strana začala s rozsáhlými kontrolami jatek, vydává řadu významných administrativních pokynů a především zahájila velkou kampaň, kterou informuje farmáře, dodavatele i obchodníky. Samozřejmě berou v potaz veškerá námi vydaná pravidla a nařízení.

Pan ministr také souhlasil s trilaterálním setkáním 18. března, na kterém jsem se včera domluvil s vaším panem ministrem Tomanem, kde všichni tři uvidíme, jak můžeme situaci vyřešit. Pan ministr Ardanowski nás bude na tomto setkání detailně informovat, co vše Polsko v této kauze dělá a především bude dělat a zároveň nás se svými detailními kroky a návrhy seznámí i Česká republika. Musíme situaci deeskalovat a vrátit se k normálním procedurám.

Vytenis Andriukaitis

je eurokomisařem pro zdravotnictví a bezpečnost potravin. Dlouholetý kardiochirurg a historik se narodil na Sibiři, kam byla jeho litevská rodina deportována sovětskými úřady v roce 1941. Po návratu do Litvy ho dlouhodobě sledovala KGB. Je spoluautorem litevské ústavy, jedním ze zakladatelů místní sociální demokracie a signatářem litevské listiny o nezávislosti. V současnosti kandiduje na litevského prezidenta

My v České republice zatím stále provádíme mimořádné veterinární kontroly polského hovězího masa a podle toho, co mi včera řekl náš ministr zemědělství Toman a jak nepochybně sdělil i vám na vašem včerejším setkání, budeme až do vašeho setkání 18. března v těchto mimořádných kontrolách pokračovat.

Nejprve musím říct, že máme v Evropské unii velmi přesná pravidla, která nám umožňují fungovat v rámci jednoho společného trhu. Samozřejmě bezpečnost potravin a vše, co se jí jakkoliv týká, je velmi silně regulováno a hlídáno oficiálními kontrolami a zákony, které platí pro všechny a jsou pevně regulovány.

Víme, co dělat v případě podezření na salmonelu, pesticidy, listerii či kampylobakterii. Je proto důležité, aby ministři, politici, veterináři i kontroloři veřejnost informovali o tom, jak tato pravidla fungují, aby nevznikla panika. Protože pokud se k veřejnosti dostanou mylné, zavádějící informace, tak se lidé skutečně začnou bát a stěžovat si, že je politici nechrání, že nejednají dostatečně a veřejnost je ohrožená.

Přitom salmonela je zjednodušeně řečeno všude. To není jen

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Česko, Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější