Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babiš s Pavlem si drží nejvyšší podporu v prezidentských volbách. Polovina lidí neví, komu dát hlas

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nejvyšší podporu by nyní v prvním kole prezidentských voleb získali Andrej Babiš a Petr Pavel. Bývalý premiér by podle březnového výzkumu agentury Median obsadil první místo s 25 procenty, Pavel by postoupil s podporou 20 procent lidí. Další hypotetičtí kandidáti se za nimi umístili s velkým odstupem.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na alespoň pět procent hlasů dosáhli ještě Miroslava Němcová, Pavel Fischer, Danuše Nerudová, Marek Hilšer a Karel Janeček. Oproti únoru si o čtyři procentní body polepšil Petr Pavel, před měsícem by pro něj hlasovalo šestnáct procent lidí. Babiš jako jeden z možných favoritů voleb zůstal na svém.

Právě tito dva jsou v doposud vydaných šetřeních mezi hlavními favority. Babišova síla se podle Medianu rekrutuje zejména z voličů hnutí ANO, kdy 77 procent z nich by mu nyní dalo hlas. „Andrej Babiš má vysokou podporu zejména u lidí starších 64 let, tedy mezi těmi, kteří jsou již v důchodovém věku (43 %). Dále má vyšší podporu mezi absolventy středních škol bez maturity (42 %),“ popisuje výzkum.

Petr Pavel má mnohem pestřejší podporu, podle Medianu je „relativně stabilní napříč věkovými kategoriemi“ a nejlépe si vede mezi voliči podzimní koalice Pirátů a hnutí STAN. Silný je nadto i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Průzkum veřejného mínění

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější