Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vzkazy od českých dětí vystavili v Černihivu na nejrušnější místo. Město odrazilo Rusy a pomalu ožívá

Fotbalový stadion byl jedním z míst, která v Černihivu zasáhly ruské bomby. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Fotbalový stadion byl jedním z míst, která v Černihivu zasáhly ruské bomby. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ukrajinský Černihiv byl jedním z prvních cílů ruské pozemní invaze ze severu. Město leží blízko ruské i běloruské hranice, Putinova armáda ho obklíčila a přes měsíc se ho pokoušela dobýt. Ukrajinci ho ubránili, přesto v Černihivu zahynuly stovky lidí, hlavně při bombardování. Jak se město vzpamatovává z nejhoršího, popisují reportéři Deníku N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pokud je pravda, že ve válce mlčí múzy, pak před zničenou budovou dětské knihovny v Černihivu válka skončila. Múzy tady totiž promlouvají. Prostřednictvím malíře a místního rodáka Viktora Oniče, který pojal zvláštní myšlenku – udělat z nesmyslné zkázy svého města námět svých obrazů.

„Před válkou jsem maloval hlavně krajinky, města a klidné ukrajinské vesnice. Teď ale klid a mír není, tak maluju tohle. Už jsem namaloval dvě zničené budovy, tahle bude třetí,“ říká Onič.

Malíř Viktor Onič se rozhodl namísto poklidných krajinek malovat budovy zničené válkou. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Barbarsky zničená novogotická stavba z devatenáctého století ale není to nejhorší, co Černihiv od začátku války potkalo. Ruské bomby dopadly na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější