Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Děda brečel v srpnu 68, teď podporuje Putina.“ Ruská okupace rozbíjí vztahy v českých rodinách

Demonstrace v Brně. Nápisy na transparentech volaly po míru, vyjadřovaly solidaritu s Ukrajinou a také označovaly ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince. Foto: Tomáš Hrivňák
Demonstrace v Brně. Nápisy na transparentech volaly po míru, vyjadřovaly solidaritu s Ukrajinou a také označovaly ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince. Foto: Tomáš Hrivňák

Přeli se už za covidu o vakcíny a protipandemická opatření. Kvůli schvalování války na Ukrajině se teď jejich vztahy rozpadly úplně. Podle sociologa se u nás kvůli válce hádají řádově tisíce rodin. Deník N mluvil s lidmi, kteří hledají odpověď na otázku, jak se svými příbuznými žít dál. Mohou si nadále vážit člověka, který zastává tak extrémní názory?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Karolína bydlí v Praze, její matka na Vysočině. V posledních týdnech už spolu téměř nekomunikují. Matčin odpor vůči covidovým opatřením a vakcínám se ještě snažila pochopit. Její popírání válečných hrůz už ale vstřebat nemohla.

„Máma nemá moc přátel, a tak je jen na Facebooku. Nedávno začala sdílet příspěvky podporující Putina. Nevydržela jsem to a napsala jsem jí do veřejných komentářů, že mě zklamala, že se za ni stydím, protože není normální podporovat násilný útok na jinou zemi. Když sdílela antivax příspěvky, snažila jsem se jí to něžně vysvětlit, ale u Ukrajiny už jsem to nevydržela a ruply mi nervy,“ popisuje.

Od té doby s matkou téměř nemluví. „Mám vysokou školu a ona jen základní. Je mezi námi komunikační bariéra kvůli různým názorům, na rozdíl ode mě volí komunisty a sympatizuje s SPD. Myslím si, že ona je celkově sama se svým životem nešťastná. Už ani nemám náladu za ní jezdit.“

V neustálé konflikty se proměnila i setkání pana Jiřího s matkou, která také schvaluje ruskou agresi na Ukrajině. Vídají se jednou za dva týdny a většinou se stihnou pohádat hned během prvních pěti minut.

„Mamka volila Volný blok, má základní vzdělání, je v podstatě typický antivaxer a jezdí na demonstrace. Je zajímavé, že na začátku epidemie covidu se chtěla nechat očkovat a na počátku války byla pro pomoc Ukrajině. Jenže potom úplně otočila, protože začala číst dezinformační weby. Velká část naší velké rodiny má úplně opačné názory a máma teď začala hrát na city, prý jsme se všichni spojili proti ní. Možná je škoda, že nebydlí s námi. Mám pocit, že kdyby to tak bylo, asi by věřila mně a mojí manželce, a ne dezinformačním webům,“ popsal Jiří.

Kateřina od začátku války podporovala pomoc Ukrajině, a dokonce se angažovala jako dobrovolnice. Pak to však zjistila rodina jejího bratra a problém byl na světě. „Můj dvacetiletý synovec mi napsal, z jeho pohledu v dobré vůli, že mi vše vysvětlí. Podle něj by Rusko mělo válku vyhrát a konfliktu prý nerozumím já. Psal mi zprávy, které vypadaly jako obsah řetězových e-mailů.“

Přibývající počty rodin rozhádaných kvůli válce na Ukrajině potvrzuji také odborníci z terapeutické linky Sluchátko. „Volají nejen ukrajinští uprchlíci v Česku, na které doléhá strach a bezmoc z nové situace, ale také lidé, kteří prožívají velké rozepře v rodinách kvůli Ukrajině,“ potvrzuje Tereza Škárková z této linky.

„Zneuctil památku naší babičky“

Rodinné vztahy se svým osmačtyřicetiletým strýcem teď úplně přerušila devětadvacetiletá Lada. V rodině se celá léta vědělo o tom, že strýcova babička v roce 1945 zažila

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Ruská válka na Ukrajině

TOP

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější