Deník N

Drahoš: O další kandidatuře na prezidenta se rozhodnu podle svého zdravotního stavu

Jiří Drahoš. Foto: Gabriel Kuchta Deník N
Jiří Drahoš. Foto: Gabriel Kuchta Deník N

Senátor a neúspěšný finalista prezidentské volby Jiří Drahoš po roce od inaugurace jeho přemožitele Miloše Zemana nechce prozradit, zda se bude znovu ucházet o post hlavy státu. Tvrdí, že hořkost necítí a že se k prezidentské kampani nevrací. „Možná jsem tenkrát nedocenil sílu dezinformační kampaně,“ říká v rozhovoru pro Deník N. K současnému prezidentovi je kritický. „Já jsem si opravdu nemyslel, že když nemá brzdu další kandidatury, bude ještě horší. Opravdu jsem věřil, že bude smířlivější. Ale opak je pravdou,“ hodnotí Zemana po prvním roce jeho druhého období.

Dnes je to přesně na den rok od inauguračního projevu Miloše Zemana, který jste málem říkal vy…

Tuším, že ten rozdíl mezi námi byl 2,7 procenta. Sto padesát tisíc lidí…

Ano. A když jsem před chvílí šla za vámi do Senátu, říkala jsem si, že musíte mít každý den pocit, že stačil krůček, a byl byste tam. Jdete Valdštejnskou ulicí a Hrad nad vámi budí dojem, že se ho můžete dotknout.

Já na to vůbec nemyslím. Musím říct, že mě to prakticky ani nenapadne. I ze své kanceláře vidím sice na Hrad…

Ale nedíváte se tam zasněně.

Vůbec ne. Ani k té kampani se mentálně nevracím. Snažím se dívat dopředu. Když chodím do práce, připadám si, jako když chodím… do práce. Jako jsem chodil na Národní do Akademie věd, teď chodím do Senátu. Jsem člověk, který byl celý život zaměstnancem, a přijde mi normální, že ráno vstanu, nasnídám se, oholím se a jedu do práce.

Vím, že ty otázky nemáte rád a nechcete se k prezidentské kampani vracet, ale zajímá mě, nakolik se podle vás na vašem volebním neúspěchu podílela ruská propaganda?

My jsme o intenzitě té kampaně proti mně dlouho nevěděli. Samozřejmě jsme registrovali chování trollů na sociálních sítích, a i já jsem dostával maily, kde jsem o sobě četl, že jsem pedofil a estébák. Rozsah té kampaně jsme zjistili až těsně před prvním kolem v lednu. Dozvídali jsme se to od našich dobrovolníků z regionů. Od nich jsme slyšeli, že se totálně rozdvojily rodiny. Rodiče nebo prarodiče dostali od Franty nebo Máni mail, že když bude zvolen Drahoš, přijde sem osm set tisíc migrantů. Chcete pedofilní školství? Volte Drahoše! Na Ostravsko chodily maily typu „Drahoše financuje Bakala“, což tam je velmi populární téma… Do konzervativnějších katolických kruhů zase chodilo, že jsem svobodný zednář a iluminát. Až po volbě jsme od specializovaných firem a analytiků zjistili, jaký rozsah to mělo. Kvalifikovaný odhad byl asi

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější