Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Odpovědnost nejen za své činy, ale i za činy kolektivu, k němuž patříme.“ Cesta filozofky od Masaryka přes Marxe ke Komenskému

Člověk si často na začátku života vytvoří obraz ideální, harmonické společnosti, ve které by chtěl žít. Potom se dostaví realita, která mu sny koriguje. V zápase s ní někdo obstojí líp, jiný hůř, hranice optimálního přizpůsobení se ale zjišťuje až životem samým, obyčejně tedy metodou pokus/omyl. Problém se nevyhýbá ani filozofům. Tak se i Jiřina Popelová (1904–1985) překvapivě vyvinula z vyznavačky Masaryka v navenek kovanou marxistku, za což si od pomstychtivých studentů vysloužila přezdívku „Popelnice“. Bylo to ale asi ještě složitější.

Když vznikla první československá republika, mínili mnozí, že by mohla být státem filozofů. Jeden z nich zrovna stál v čele státu, což mnohé z těch dalších, mladších, vybízelo k následování. Skoro všichni toužili být jako on: myslet tak, aby výsledek nakonec potřebovali všichni, aby podle něho žili. Ať už se počítali k silnému proudu české pozitivistické filozofie, jemuž vévodili František Krejčí a Josef Tvrdý, nebo ať patřili k metafyzikům v čele s Ladislavem Riegerem a Václavem Navrátilem.

Vize české národní filozofie se však nikomu z nich moc nedařila, dokonce ani myslitelům, kteří kvůli tomu šli na hranici osobní oběti, jako byl Emanuel Rádl. Rozhodující impulz nakonec přišel úplně odjinud. Fenomenologickou pochodeň, zapálenou zvenčí Edmundem Husserlem, nakonec zvedl z Čechů nejvýš Jan Patočka.

Byla to doba, kdy filozofie stále zůstávala světem mužů, nyní ale však konečně začínala být formálně zpřístupněna i ženám. V ČSR jejich vysokoškolskému studiu už nic nestálo v cestě, byť s jejich skutečným uplatněním v oboru to bylo horší. Nejrespektovanější filozofka první republiky Albína Dratvová se prosadila za cenu rezignace na manželství a rodinu, jiné na tom nebyly o moc lépe. Za předvídatelnou budoucnost se u vysokoškolaček humanistické orientace považovala kariéra středoškolské profesorky, ta se s mateřstvím snad dala spojit.

Jiřina Popelová, dcera bohatého pražského advokáta, nejdřív

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česká inteligence

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější