Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Rusové jeli v tancích a bez rozmyslu stříleli po domech.“ V Boroďance odklízejí trosky a bojí se, kolik najdou mrtvých

Z mnoha domů v Boroďance zůstala stát jen torza. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Z mnoha domů v Boroďance zůstala stát jen torza. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

V částech Ukrajiny, odkud odešla ruská armáda, se naplno ukazují zločiny, které napáchala. Nejhorší svědectví vydalo město Buča, zkáza je ale všudypřítomná. Reportéři Deníku N navštívili město Boroďanka ležící asi pětadvacet kilometrů na severozápad. Ukrajinské úřady se obávají, že v něm zahynulo ještě víc civilistů než v Buči. Jejich počet ale není znám, zemřeli totiž po zásazích obytných domů raketami. Odklízení trosek přitom mohlo začít až poté, co Rusové odešli.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Buča se stala tragickým symbolem ruského vraždění zblízka, do Boroďanky přinesly smrt hlavně rakety odpálené z dálky. Zřejmě z Běloruska. Na zdejší obytné domy začaly dopadat už na začátku března.

Mnohé z devítipatrových paneláků nestojí vůbec, z některých zbyla ohořelá torza. Zkáza je rozesetá po celém městě.

Pětadvacetiletý Dima žil s prarodiči v bytovém domě, který výbuch ruské rakety skoro celý zničil. V dalším bytě v témže domě žila jeho matka. Druhého března kolem sedmé ráno měli štěstí v neštěstí. První raketa zasáhla

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

TOP

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější