Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Přivezli tři muže a zavedli je k té jámě.“ Buča nachází další a další mrtvé a vydává otřesná svědectví

V Buči se nacházejí stále další mrtvá těla civilních obyvatel. Kolik jich nakonec bude, zatím nelze říct. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
V Buči se nacházejí stále další mrtvá těla civilních obyvatel. Kolik jich nakonec bude, zatím nelze říct. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Svět šokoval ruský masakr civilistů v Buči. Rozměr válečných zločinů, kterých se ruští vojáci na tomto kyjevském předměstí dopustili, přitom ještě není ani zdaleka známý, ve městě stále nacházejí další oběti. Reportéři Deníku N zachytili přímo v Buči svědectví pozůstalých a místních obyvatel.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Oleg zůstal naživu. Přičítá to boží moci.

„Myslím, že mě nezastřelili jen proto, že jsem měl v průkazu ikonu,“ říká a ukazuje svůj občanský průkaz. Za obalem má zastrčený pravoslavný svatý obrázek.

Stojíme u kostela na okraji kyjevského předměstí Buča. Když tudy šel Oleg před pár dny, zastavilo v ulici auto s ruskými vojáky.

„Přivezli tři muže, měli svázané ruce. A zavedli je tam k té jámě,“ ukazuje k hromadám vykopané hlíny v areálu kolem kostela.

V tu chvíli si prý ruský velitel všiml Olega.

„Zastavil mě, rozkázal, abych položil na zem svoje dokumenty a udělal dva kroky zpět. Pak se mě zeptal na jméno, datum narození a adresu, aby se přesvědčil, že dokumenty jsou moje. Celou dobu jsem se musel dívat do země. Pak mi řekl, abych se nedíval tamtím směrem a abych rychle odešel. Ty tři muže tam

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

TOP

Válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější