Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Léčba na dálku. Pojišťovna zaplatí lékařům víc za vyšetření po telefonu než za prohlídku v ordinaci

Ilustrační foto: Adobe Stock
Ilustrační foto: Adobe Stock

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a některé další pojišťovny budou praktikům a pediatrům hradit nový výkon léčby na dálku. Za telefonickou konzultaci přitom lékaři mohou dostat zhruba dvojnásobek platby než za prohlídku v ordinaci.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bolest v krku, horečky, úporný kašel. Problémy, se kterými mnozí lidé zamířili v době před covidem do ordinací, řešili lékaři za epidemie z velké části po telefonu. A i když nyní covid ustupuje, zavedený model léčby na dálku bude v některých případech pokračovat dál.

Od dubna začala VZP a některé další zdravotní pojišťovny proplácet nový výkon takzvané distanční péče. Praktičtí lékaři a pediatři tak budou moci některé pacienty léčit i bez osobního kontaktu.

Může jít přitom o videorozhovor, ale i o konzultaci po telefonu. „Nový výkon se dá použít u pacientů s chronickým nebo často se opakujícím onemocněním. Například pacient, který má už poněkolikáté takzvanou růži na noze (infekční onemocnění kůže, pozn. red.). Zeptáme se, zda k tomu nemá ještě horečku nebo třesavku. Pokud ne, pošleme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější