Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Evropa chce po masakru v Buči přísnější sankce, k embargu na plyn se ale nemá. Ve hře je ještě jedna možnost

Podle záměru Evropské komise by státy EU měly společně řešit nákup i skladování plynu. Foto: Adobe Stock
Podle záměru Evropské komise by státy EU měly společně řešit nákup i skladování plynu. Foto: Adobe Stock

Masakr stovek civilistů ruskou armádou ve městě Buča u ukrajinské metropole ve Spojených státech i v Evropě vyvolal další výzvy k razantnějším hospodářským omezením Kremlu. Mezi země prosazující nejtvrdší postup se řadí baltské státy nebo Polsko, zablokovat ho ale může například Maďarsko. Premiér Viktor Orbán po svém domácím volebním vítězství o víkendu kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Proti dalšímu zpřísňování opatření mohou být i Němci, jejichž hospodářství stojí na ruském plynu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nakupování ruské ropy a plynu je financováním válečných zločinů, řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. „Drazí přátelé z EU, utáhněte kohouty, nebuďte spoluviníky,“ apeloval Landsbergis. Jeho země v neděli oznámila, že se jako první unijní stát zcela zbavila závislosti na ruském plynu. Nyní se Litva plně spoléhá na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA a jiných koutů světa. Právě baltské země se spolu s Polskem staví v Evropské unii ke státům, které prosazují nejtvrdší postup a zastavení ruských dovozů.

Na druhé straně spektra potom stojí Maďarsko, které je dlouhodobě známé svým příznivým vztahem ke Kremlu, nebo Německo, jehož hospodářství na dovozu ruských energií do velké míry závisí.

Podle nejmenovaného zdroje blízkého české vládě je embargo na ruskou ropu a plyn v Evropské unii zatím neprůchozí. „Státy jako Česko, Slovensko, Maďarsko nebo Rakousko by to

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energetika

Rusko

Sankce proti Rusku

Ukrajina

Válka na Ukrajině

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější