Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Těžba vedlejších postav z Marvel univerza vynesla na denní světlo nočního tvora jménem Morbius. Patří ale spíše do hlušiny

Jared Leto jako Morbius. Foto: Falcon
Jared Leto jako Morbius. Foto: Falcon

Většina filmů s postavami z komiksového vydavatelství Marvel je produkována společností Marvel Studios vlastněnou Disneym. Práva na některé vedlejší postavy ze světa Spider-Mana však před několika lety získala také společnost Sony Pictures. Zatím vypustila do světa dva snímky Venom a nyní také upírskou variaci na superhrdinu Morbius.

Morbius jako komiksová postava spatřil světlo světa v roce 1971 a stal se jedním s plejády protivníků Spider-Mana. Tvůrci nezastírali že jim byl předlohou starý dobrý Dracula. Odlišný byl jen původ upírských schopností. Doktor Morbius je slavný vědec, který se tak snažil vyléčit své onemocnění krve, až nechtěně došel k léku, jenž lidem propůjčuje nadlidské schopnosti, ale také zvířecí potřebu sytit se čerstvou krví.

Ve filmu se měl Morbius objevit už dříve – jako ten, kdo „stvořil“ afroupíra Bladea. Producentům se však nepodařilo získat dostatečná práva na tuto postavu a scéna s Morbiem skončila na podlaze střižny. Nyní tuto postavu docela charismaticky ztělesňuje Jared Leto. Jeho výkon je však jednou z mála věcí, která tomuto filmu dává body k dobru.

Děj začíná v léčebně pro těžce nemocné děti v Řecku. (Řecko je, jak známo, jednou z pravlastí upírských legend.) Zde se malý Michael Morbius seznámí s chlapcem Lucienem, kterému však začne říkat jménem Milo. Hoši uzavřou spojenectví, což se později hodí dospělému Morbiovi, když mu Milo pomáhá s úhradou jeho pokusů zkřížit lidské a netopýří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější