Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Třináct lékařů po boku a koupele v extraktech z paroží. Co Putina trápí, není jasné. Z něčeho má ale strach

Vladimir Putin se ještě před několika lety neostýchal svléknout do půl těla. Během dovolené vloni v létě už zůstával oblečený. Foto: putin.kremlin.ru
Vladimir Putin se ještě před několika lety neostýchal svléknout do půl těla. Během dovolené vloni v létě už zůstával oblečený. Foto: putin.kremlin.ru

Za normálního stavu by Putinova štítná žláza byla tématem spíš pro ruský a světový bulvár. Ve chvíli, kdy ruský prezident rozhoduje i o tom, zda se v bojiště přemění nejen Ukrajina, ale také celá Evropa, stává se zdravotní stav devětašedesátiletého muže, opevněného nyní na neznámém místě, ústřední otázkou globální bezpečnosti našeho kontinentu.

Vlastní zdraví je pro ruského prezidenta Putina přinejmenším stejně důležité jako vítězství ve válce s Ukrajinou. V obou případech má ale Putin, zdá se, značné problémy. Tvrdí to alespoň investigativní novináři z týmu Projekt, kteří ve spolupráci s kolegyní z ruské Medúzy připravili velmi podrobnou analýzu zdravotního stavu prvního muže Ruska.

Letos 7. října bude Putinovi 70 let. I když se ještě v létě během dovolené na Sibiři, kde ho doprovázel ministr obrany Sergej Šojgu, snažil demonstrovat svou výjimečnou fyzickou kondici – plave, chodí po širé tajze, lyžuje, hraje hokej –, podle zjištění Projektu doprovází hlavu ruského státu stále více lékařů.

A tak i když obligátní Putinova odpověď na občasné novinářské dotazy „Co vaše zdraví?“ stále zní

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Válka na Ukrajině

Vladimir Putin

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější