Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Školy očekávají nápor dětí. Jak proběhnou zápisy a co stát chystá pro případ nouze?

V příštích týdnech bude jasněji, kolik dětí se přihlásí. Ilustrační foto: ČTK
V příštích týdnech bude jasněji, kolik dětí se přihlásí. Ilustrační foto: ČTK

V těchto dnech začínají zápisy do škol a předzápisy do školek. Někteří rodiče mají obavy, jestli kvůli uprchlíkům z Ukrajiny zbude místo pro jejich děti. Školy však budou nejprve přijímat ty s trvalým pobytem v Česku, cizinci budou následovat až později. Pokud kapacita nepostačí, bude se například hledat v jiném kraji.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Zápis do první třídy letos řeší i Monika z Prahy, která by ráda dala syna do jiné školy, než je jejich spádová. Má ale obavy, jestli ho přijmou, protože se společně s ním chystají zasednout do lavic i děti, které loni nástup do první třídy odložily kvůli pandemii.

„Zatímco loňské první ročníky jsou podle pedagogů poloprázdné, letos se prý o místa popereme, protože všechny tyto děti musí do školy nastoupit bezpodmínečně,“ zmiňuje Monika, která nechtěla zveřejnit své skutečné jméno (redakce její identitu zná), aby synovi neznepříjemnila start v nové škole.

Když se ptala ředitelů, jestli by se pro jejího potomka našlo místo, argumentovali prý uprchlíky z Ukrajiny.

„Především rodiče takzvaných nespádových dětí odbývají slovy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější