Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babiš vyrazil do Bíliny pomáhat s „nepřizpůsobivými“. Problém přitom mohl řešit už jako premiér

Andrej Babiš vyrazil do Bíliny a vyfotil se v místním Pohádkovém lese. Foto: Facebook Andreje Babiše
Andrej Babiš vyrazil do Bíliny a vyfotil se v místním Pohádkovém lese. Foto: Facebook Andreje Babiše

Andrej Babiš (ANO) se na sociálních sítích chlubil návštěvou školy v severočeské Bílině, kde řešil problémy „s nepřizpůsobivými občany“. Na cestu vyrazil kvůli otevřenému dopisu, který město v čele se starostkou z jeho hnutí ANO adresovalo vládě Petra Fialy (ODS). Ta podle Babiše nemyslí na „naše lidi“. Stejný dopis přitom z Bíliny došel Babišovi před dvěma lety. Školu tehdy navštívil i se svým ministrem školství Robertem Plagou, nic se ale nezměnilo. Podle šéfa hnutí ANO překazila plány pandemie covidu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Babiš se v posledních týdnech věnuje intenzivní kritice vlády Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že kabinet nepomáhá „našim občanům“ a veškerou pomoc soustředí na ukrajinské uprchlíky. Bývalý premiér místo toho naopak jezdí „mezi lidi“, a proto v pondělí navštívil severočeskou Bílinu. To vše prý kvůli otevřenému dopisu, který starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) adresovala loni v polovině prosince Fialovi a členům Parlamentu.

„Trápí ji problémy s nepřizpůsobivými občany a se vznikem sociálně vyloučených lokalit. Přijel jsem dnes s Alešem Juchelkou do ZŠ Za Chlumem, kde jsou vyloženě nešťastné učitelky. Bojí se některých žáků, kteří jim vulgárně nadávají. Nemají na ně páky,“ napsal Babiš na Twitteru.

„Poslechli jsme si jejich příběhy, a i když jsme v opozici, uděláme ve Sněmovně maximum, abychom pomohli. Spoustu těch opatření, po kterých volají, obsahuje 15 bodů boje proti chudobě z našeho programu,“ slíbil.

Petice za odstoupení starostky

Otevřený dopis, kvůli kterému Babiš do Bíliny vyrazil, však starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová spolu s dalšími radními a zastupiteli datovala 15. prosincem. Tehdy byla oficiálně u moci

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Chudoba

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější