Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Kdo, když ne my?“ Den s Čechy, kteří za sebou spálili mosty a odjeli bojovat na Ukrajinu

Lukáš, český dobrovolník mířící do bojů na Ukrajině. Foto: Kristýna Macháčková
Lukáš, český dobrovolník mířící do bojů na Ukrajině. Foto: Kristýna Macháčková

U pátého nástupiště rušného vlakového nádraží v polské Přemyšli se v poledne narychlo shlukují lidé se zavazadly. Z početného davu vyčnívá vysoký kluk v maskáčových kalhotách a khaki mikině. Spolu s kamarádem, kterého potkal jen týden předtím přes sociální sítě, čekají na příjezd vlaku směřujícího do ukrajinského Lvova. Odtamtud pokračují do Kyjeva, kde se připojí k vojenské jednotce, ve které už na ně čekají další Češi. „Nebojíme se smrti, spíš toho, co nás čeká na hranicích,“ říkají shodně oba mladíci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Společně s dalšími vojáky-dobrovolníky se začali nejdříve organizovat na Facebooku, kde pro tyto účely vznikla skupina. „Na ambasádě nám řekli, že lidi bez výcviku neberou, ale že můžeme jet na vlastní pěst,“ vypráví mohutný kluk, který se nám představil jako Štěpán. Začali se proto na internetu domlouvat, jak se na Ukrajinu dostat a zapojit se do bojů.

Původně se jich na Ukrajinu chystalo kolem padesáti, ne všichni se ale nakonec k radikálnímu kroku odhodlali. Teď jich má dorazit deset.

Teprve osmnáctiletý Štěpán se svým kamarádem Danielem byli první, kteří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější