Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tajnou zprávu o Vrběticích jsem měl k dispozici, napsal Zeman NBÚ. Na klíčovém dokumentu ale chybí jeho podpis

Foto: ČTK
Foto: ČTK

Hrad se snažil přesvědčit Národní bezpečnostní úřad o tom, že s tajnou zprávou o Vrběticích nakládal podle pravidel, i písemným prohlášením prezidenta Miloše Zemana. Deník N má tento dokument k dispozici – stejně jako kontrolní list ke zprávě BIS, který ukazuje, kdo všechno se s utajovanou listinou před její skartací oficiálně seznámil. Prezidentův podpis na něm chybí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když se bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vydali v sobotu 17. dubna za prezidentem, byli překvapeni, že Miloš Zeman neví nic o vyšetřování vrbětických výbuchů. BIS totiž poslala na Hrad tajnou zprávu s informacemi o vyšetřování o deset dní dříve.

Co se dělo s tímto dokumentem předtím, než jej kancléř Vratislav Mynář nechal koncem loňského roku narychlo skartovat, v prezidentské kanceláři zjišťovala kontrola ministerstva vnitra i Národního bezpečnostního úřadu. Hrad se NBÚ snažil přesvědčit, že se zprávou nakládal podle pravidel, a to i pomocí vlastnoručně podepsaného prohlášení prezidenta Zemana. Ten v něm tvrdí, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kauza Vrbětice

Miloš Zeman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější