Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jižané a „Germáni“ se střetli o ceny energií, Fiala se snažil o kompromis. Za kulisy jednání v Bruselu

Premiér Petr Fiala s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadesem. Foto: European Union
Premiér Petr Fiala s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadesem. Foto: European Union

Rekordní počet světových lídrů, tři summity za sebou, policejní manévry ve městě. Nejvzácnější návštěvou byl americký prezident Joe Biden, nejemotivnější projev měl Volodymyr Zelenskyj, nejvíc se řešil trh s energiemi. Popisujeme zákulisí bruselských summitů.

Zatímco výsledky summitu Severoatlantické aliance se daly očekávat, závěry jednání unijních lídrů se ladily v různě ostrých diskusích řadu hodin, a to jak ve čtvrtek do půl druhé ráno, tak i v pátek.

Už v průběhu jednání vysoce postavený zdroj Deníku N popsal, že schválení pátého balíčku sankcí ani není na stole – musí ho nejprve připravit Evropská komise. To se také stalo. A překvapení nenastalo ani ohledně udělení kandidátského statusu země EU pro Ukrajinu, i tady se čeká na názor Komise.

To se skutečně stalo, unijní lídři se shodli – o zmíněné půl druhé v noci – pouze na tom, že v závěrech summitu jen zopakují dohodu z Versailles. „Evropská unie stojí za Ukrajinou a jejím lidem a Evropská rada znovu potvrzuje Versailleskou deklaraci a uznává evropské aspirace a evropskou volbu Ukrajiny. (…) Evropská rada znovu vyzývá Komisi, aby předložila své stanovisko v souladu s příslušnými ustanoveními smluv,“ stojí v závěrech.

I o toto znění však museli někteří lídři bojovat. V původním návrhu závěrů, který má Deník N k dispozici, totiž už žádné

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější