Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jen málokdo věděl, proč už Albrightová k válce mlčí. Jak USA reagují na smrt pražské rodačky

Madeleine Albrightová v Černínském paláci při oslavách 20 let ČR v NATO v roce 2019. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Madeleine Albrightová v Černínském paláci při oslavách 20 let ČR v NATO v roce 2019. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Bylo nezvyklé, že se Madeleine Albrightová veřejně nevyjadřuje k válce na Ukrajině. Putina znala jako málokdo a opakovaně před ním varovala. Jen pár lidí v jejím okolí vědělo proč – invaze ji zastihla v posledním stadiu rakoviny a vzala jí poslední zbytky sil.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Mezi těmi, kdo o jejím zhoršujícím se zdraví věděli, byl i Bill Clinton. Zůstali si blízcí i poté, co on přestal být americkým prezidentem a ona jeho ministryní zahraničí.

Pro její život byl stěžejní: to on si ji v roce 1997 vybral do čela americké diplomacie, čímž se stala nejmocnější ženou světa. Žádný jiný americký prezident si do té doby na tento post netroufl vybrat ženu, a ona se tak tehdy stala nejvýše postavenou ženou v nejsilnější zemi na světě.

„Je nám s Hillary odchodu Madeleine Albrightové hluboce líto. Byla jednou z nejlepších ministryň zahraničí, výjimečnou velvyslankyní OSN, brilantní profesorkou a mimořádnou lidskou bytostí,“ vzkázal Clinton v dlouhém vyjádření nedlouho poté, co

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější