Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co jsme se po měsíci války dozvěděli o sobě i světě kolem nás

Lidé, dosud hanlivě přezdívaní „úkáčka“, bojují za svou svobodu tak, jak si mnozí z nás přejí, abychom bývali bojovali v roce 1938. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Lidé, dosud hanlivě přezdívaní „úkáčka“, bojují za svou svobodu tak, jak si mnozí z nás přejí, abychom bývali bojovali v roce 1938. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Pár hodin autem od Česka už měsíc zuří největší válka v Evropě od konce té nejmonstróznější v dějinách, druhé světové. Všímáte si ještě zpráv, že „boje na Ukrajině pokračují“? Zvykli jsme si rychle. A přitom jsme to pořád nepochopili. Přinášíme pokus o civilní ohlédnutí za uplynulým měsícem a tím, co jsme se dozvěděli o sobě i o světě.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Deset milionů se vyrobilo slavných aut Ford Mustang. Deset milionů (a něco) je obyvatel České republiky. Deset milionů lidí uteklo za měsíc z domovů před zabíjením rozpoutaným ruskou armádou na Ukrajině.

Ještě jednou: deset milionů. Najděte 115 známých, kteří vydrží 24 hodin v kuse dělat čárky na papír rychlostí jedné za sekundu. Tolik to je.

Březen dostal kdysi v latině jméno podle Marta, římského boha války. V roce 2022 se březen stal měsícem války velmi bezohledné, nevyprovokované a paranoiou vedené. Není to válka „středověkými metodami“, jak se mnohdy píše: jsou to metody 20. století a někdy i století současného (vzpomeňte si na Sýrii). Ale kdyby bůh Mars viděl, jak Rusko cílí na civilisty, vzal by kopí a z Putina by udělal jídlo pro psy.

Navíc: „Čím dál se to vleče a čím větší jsou hromady těl, tím víc začíná konflikt ospravedlňovat sám sebe: ‚bojujeme, protože jsme toho už tolik obětovali‘,“ povzdechl si vojenský publicista a expříslušník amerického námořnictva David B. Larter.

Zkusme ten měsíc války na Ukrajině popsat jinak než přes počty mrtvých, posuny fronty a zničené tanky. Zkusme si říct, co jsme se o sobě a o světě za tu dobu dozvěděli, aniž bychom nutně tahali jednotky po mapách, kterých jsou sociální sítě beztak plné.

1. Podpora Západu: velká, ale ne nekonečná

Západ se za Ukrajinou nebývale sjednotil – nakonec rychle a ve velké míře. Zásobuje ji zbraněmi a to je důležité. Je to ale stejný Západ, který ignoroval

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

TOP

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější