Deník N

Firma bývalého člena ČSSD Praze prodražila služby o miliony, zjistili auditoři. Primátorka žádá vysvětlení

Provozovna firmy Lasesmed v pražském Třebešíně. FOTO: Hana Mazancová
Provozovna firmy Lasesmed v pražském Třebešíně. FOTO: Hana Mazancová

Pražská Technická správa komunikací uzavřela nevýhodné smlouvy s firmou Lasesmed. Služby se městské firmě prodražily. Zjistil to audit, který kvůli firmě napojené na ČSSD nechala zadat končící primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Trvalo to zhruba půl roku, než dokument spatřil světlo světa. A jak na alarmující audit reagovala sama technická správa? Některé z činností prý „optimalizovala“. V mezičase přitom s firmou uzavřela další smlouvy.

V únoru 2015 vypsala Technická správa komunikací nadlimitní veřejnou zakázku na úklid a údržbu autobusových stanovišť a zastávek v Praze. Vyhrála ji společnost Lasesmed. Znovu, protože zakázku získala i ve třech předchozích případech v letech 2009 a 2011. V jednom případě byla firma Lasesmed vyzvána jako jediná. O ostatní veřejné zakázky se ucházeli dva uchazeči, vítězem byla vždy Lasesmed.

Zde se na chvíli vraťme do minulosti, přesněji do roku 2009: právě tehdy se totiž TSK rozhodla, že bude služby, které dosud firmám zadávala napřímo, zajišťovat přes další firmu externě. Přesný důvod, co tehdy příspěvkovou organizaci města k takovému kroku vedlo, se auditorům z Ernst & Young zjistit nepodařilo. “Nebyly stanoveny cíle externího zajištění služeb a nebylo tedy možné vyhodnotit, zda takových cílů bylo dosaženo,” píšou. Technická správa to nezodpověděla ani na dotaz Deníku N. Podle auditorů už ale tehdy náklady TSK „významně vzrostly“, ačkoli se nijak nezměnil rozsah zajišťovaných služeb.

Zdůvodnění, proč se tak technická správa rozhodla, je přitom důležité. „Informační a dispečerské služby vykonávala Lasesmed prostřednictvím subdodavatelů (ČSAD SVT a DPP), kteří do roku 2010 vykonávali tyto služby pro TSK (příspěvkovou organizaci) napřímo. Není jasné, kdo a na základě čeho rozhodl o ukončení spolupráce s těmito dodavateli a rozhodl o zařazení jimi poskytovaných služeb do předmětu veřejné zakázky,“ stojí doslova v auditu.

Byl to totiž právě pražský dopravní podnik a ČSAD SVT, kdo se stali subdodavateli firmy Lasesmed, a služby tak pro TSK vykonávali dál, nyní ale skrze prostředníka. Proč na tuto spolupráci dopravní podnik přistoupil? Mluvčí Aneta Řehková uvedla, že smlouvy byly uzavřeny už v minulosti, a to na základě otevřených výběrových řízení. Podle ní je dopravní podnik přesoutěžil, protože „nebyly příliš výhodné“. ČSAD na dotazy Deníku N nereagovala.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Praha

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější