Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O Ukrajinu se válčí i v Číně – v tamních uhelných dolech a sloupech metanu nad nimi

Šanghaj, říjen 2021. Komín uhelné elektrárny chrlí dým plný splodin; v popředí to pozoruje soška strážného lva. Ten v čínské tradici chrání domov před neblahými vlivy zvenčí; uhlíkové emise však zastavit neumí. Foto: Aly Song, Reuters
Šanghaj, říjen 2021. Komín uhelné elektrárny chrlí dým plný splodin; v popředí to pozoruje soška strážného lva. Ten v čínské tradici chrání domov před neblahými vlivy zvenčí; uhlíkové emise však zastavit neumí. Foto: Aly Song, Reuters

Po ruské invazi na Ukrajinu Čína ještě přidala na své už tak horečné honbě za uhlím. Závazek uhlíkové neutrality do roku 2060 je nadále vytesán do ideologické zdi. Ovšem jak pravil Si Ťin-pching: „Nemůžeme zahodit to, co nás krmí teď, když ještě nemáme v kapse to, co nás bude krmit v budoucnosti.“

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Chaj-nan je nejjižnější výspou Čínské lidové republiky – však také jeho název znamená „na jih od moře“. Provincii, ale ostrovní a nejmenší ze všech, necelých 34 tisíc kilometrů čtverečních, dělí od čínské pevniny dvacet kilometrů široký Chajnanský (čínsky Čchiungčouský) průliv.

Chaj-nan je plný tropických lesů, palem, lávových polí a také turistů. Ne nadarmo mu občas na Západě, když se ho zkratkou snaží přiblížit místnímu publiku, přezdívají „čínská Havaj“.

Zelený šmrnc

Ovšem vládní Komunistická strana Číny má s na první pohled pohodovou provincií velké plány. Už před mnoha lety, ještě za Teng Siao-pchingovy éry, prohlásila ostrov za jednu z prvních zvláštních ekonomických zón. A teď se pár let mluví o tom, že by Chaj-nan chtěla proměnit v jakýsi druhý Hongkong. V čilou finanční tepnu, kterou překotně potečou čínské i zahraniční peníze a která nablýskanou fasádou překryje (i ne tak docela dávnou) minulost ostrova coby útočiště pašeráků, banditů a nejrůznějších renegátů.

Čínské vedení se svou velkolepou vizí pro Chaj-nan netají přinejmenším od

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Energie

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější