Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Design na vás nemusí řvát, říká oceňovaná designérka Lucie Koldová

Lucie Koldová. Foto: Martin Chum
Lucie Koldová. Foto: Martin Chum

Lucie Koldová je jednou z nejuznávanějších českých designérek. Již dvakrát vyhrála titul Grand Designér roku v rámci cen Czech Grand Design a letos se do nominací dostala znovu. Zároveň souhrnně prezentuje své dílo na samostatné výstavě v Moravské galerii v Brně.

Jak jste v životě došla k tomu, že se stanete designérkou?

Odmala jsem malovala a bylo jasné, že jsem v tomto směru kreativní a zručná. Zvládala jsem široké spektrum technik od malby přes kresbu až po grafiky. Když jsem objevila design, zjistila jsem, že je obsáhne všechny. Najednou mi to, co jsem celý život dělala, začalo dávat větší smysl. Měla jsem sice nápady a uměla je realizovat, ale design k nim navíc přidal ještě propojení s běžným životem.

Který předmět jste poprvé sama navrhla a vyrobila?

Na škole jsem začínala s návrhem koše pro Prahu 1 a porcelánovým nádobím. Jedno z prvních inspirativních témat na UMPRUM byla také přenoska na zvířata.

Nyní se věnujete především nábytku a svítidlům. Kdy a jak jste se seznámila se sklem?

Se sklářskou prací jsem se poprvé setkala, když jsme v rámci školy jeli na exkurzi do sklárny Květná a já si tam rovnou zkusila vyfouknout nějaké skleničky. Vždy jsem obdivovala práci Františka Víznera. Osobně jsem ho potkala snad jen jednou v životě, ale jeho tvorba mě nenechává chladnou. Ačkoliv tvořil ze skla a působí extrémně precizně a dokonale, já z toho cítím emoce. Sklo pro mě nezůstalo jediným materiálem, s radostí jsem poznávala i další.

Lucie Koldová

V roce 2009 absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, následující čtyři roky pak pracovala v Paříži v ateliéru designéra Arika Levyho. V tu dobu už za sebou měla spolupráci s renomovanými výrobci, jako jsou výrobce nábytku Ton nebo osvětlení Brokis, pro nějž vytvořila svítidla Balloons nebo Muffins. Když se vrátila do Prahy, přijala nabídku stát se art directorkou společnosti Brokis, současně ale navrhuje i pro další výrobce, jako jsou Master&Master, mmcité, Formdesign, Javorina, Lasvit nebo Křehký. Její doménou jsou svítidla a nábytek, v portfoliu má ale také šperky nebo dětskou kolébku. V oboru získala řadu ocenění včetně ceny Czech Grand Design, aktuálně jí probíhá výstava Lightness v Moravské galerii v Brně (do února 2023).

Studovala jste v ateliéru, který vedli Michal Froněk a Jan Němeček z Olgoj Chorchoj. Co dali do vínku vaší tvorbě?

Jsou zaměřeni na kvalitu, kladou důraz na ruční práci a mají úctu k tradičnímu českému řemeslu. Kdybych měla jmenovat, v čem jdu v jejich šlépějích, tak by to byla

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Design

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější