Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Našli jsme dalšího ruského poslance, který podnikal v Česku. Jeho bývalé firmy vykazují milionové dluhy

Ruský poslanec Chizri Abakarov podnikal i v Česku. Foto: Anonymus user 854, Wikimedia CC BY-SA 4.0, creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Ruský poslanec Chizri Abakarov podnikal i v Česku. Foto: Anonymus user 854, Wikimedia CC BY-SA 4.0, creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode

České úřady vyhledávají majetky lidí, kteří se v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině dostali na evropský sankční seznam. Deník N nyní zjistil, že v tuzemsku podnikal i ruský poslanec Chizri Abakarov. Založil firmu Silveract Corporation a držel podíl v podniku Ludda Praha. Čím konkrétně se společnosti zabývaly, není jasné, jejich účetní závěrky ale ukazují, že mají milionové dluhy.

Když prezident Vladimir Putin koncem února zahájil ruskou invazi na Ukrajinu, opíral se o podporu poslanců Státní dumy, kteří ho nejprve vyzvali k uznání samostatnosti samozvaných separatistických republik v Donbasu na východě Ukrajiny a následně jeho vojenskou agresi stvrdili. Pro toto rozhodnutí zvedl ruku i jednašedesátiletý ruský zákonodárce Chizri Abakarov, který si podporou útoku zajistil místo na evropském sankčním seznamu.

Abakarov je poslaneckým nováčkem, pozici získal loni. Rodák z Dagestánské republiky se ale v politice angažoval téměř celý svůj život. Poté co získal titul inženýra na Dagestánském polytechnickém institutu, se na počátku tisíciletí stal asistentem ruského senátora a miliardáře Sulejmana Kerimova.

Vedle politiky také podnikal, a jak zjistil Deník N, vazby měl i na české firmy. V roce 2004 se totiž stal

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Válka na Ukrajině

Vláda Petra Fialy

Zákulisí moci

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější