Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čerpání 180 miliard z Unie je v ohrožení, varuje audit. Vládě se krátí čas

Evropská komise změnám Národního plánu obnovy zatím příliš nakloněná není. Foto: Evropská komise
Evropská komise změnám Národního plánu obnovy zatím příliš nakloněná není. Foto: Evropská komise

Národní plán obnovy se podle auditu ministerstva průmyslu a obchodu musí výrazně změnit. Text hodnotící aktuální stav velkého dotačního projektu má Deník N k dispozici. Případné změny by ale musela schválit Evropská komise spolu s unijními ministry financí. Plán obnovy je součástí celounijního balíku na podporu ekonomiky po pandemii. Na projekty v Česku z něj může směřovat až 180 miliard korun.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Celou třetinu cílů vytčených v jednotlivých projektech z plánu obnovy nejsou ministerstva podle analýzy schopná z různých důvodů dodržet. Bez jejich splnění přitom Česko nemusí dostat slíbené peníze.

Ze zmíněně třetiny cílů by zhruba polovinu bylo možné naplnit, kdyby ministerstva dostala peníze navíc ze státního rozpočtu. U zbývající části ale problémy nevyřeší ani dodatečné finance. Resorty u nich podle auditu požadují změnit „čas, podmínky, úpravy textů a další finanční prostředky, eventuálně kombinaci všeho“. Ministerstvo průmyslu přitom varuje, že

Blahopřejeme, máte dobré přátele!

cde@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud nabídku ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Evropská unie

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější