Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Putinovi docházejí vojáci, na východě ale Ukrajincům hrozí obklíčení. Jaké šance má příměří?

Ukrajina vede svou válku za nezávislost. Snímek pochází ze hřbitova ve městě Vasylkiv jihozápadně od Kyjeva. Foto: ČTK/AP
Ukrajina vede svou válku za nezávislost. Snímek pochází ze hřbitova ve městě Vasylkiv jihozápadně od Kyjeva. Foto: ČTK/AP

Ruská agrese proti Ukrajině trvá bezmála tři týdny a obraz bojů se navenek příliš nemění: ruské jednotky místy postupují, ale pomalu a za cenu ztrát a velký útok na Kyjev se stále nekoná. Pro Ukrajince je nyní kritická situace na východě země, kde jim hrozí obklíčení. Rusové svými přesuny ale zatěžují svou už tak zdeptanou logistiku.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Víkend přinesl náznak dobré zprávy – tedy alespoň té nejlepší možné, která z Ukrajiny, čelící ruské agresi, mohla přijít. Obě strany daly dosud nejjasněji najevo, že příměří nemusí být daleko.

„V zásadě neustoupíme v žádných pozicích. Rusko to nyní chápe a už začíná konstruktivně mluvit. Myslím si, že nějakých výsledků dosáhneme doslova v řádu dnů,“ uvedl Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta. Možnost pokroku v „nejbližších dnech“ zmínil i vyjednavač a šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonid Sluckij.

Opatrné signály, že by utrpení ukrajinského civilního obyvatelstva mohlo skončit, či se alespoň zmírnit, souvisejí s váznoucí ruskou ofenzivou. O víkendu přibylo informací, které naznačují, že Rusko už svůj útok příliš dlouho vést nedokáže.

Připomeňme si zprávy z bránící se Ukrajiny v jednom odstavci: Rusko vymýšlí, jak do bojů nasadit až 16 tisíc syrských žoldnéřů. Podle USA žádá Kreml o vojenskou pomoc Čínu. Potvrzené ruské ztráty

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější